Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Niedziele handlowe 2023. Kiedy zrobimy zakupy?

Pierwsza niedziela handlowa w 2023 r. wypadała 29 stycznia. 12 marca sklepy będą zamknięte. Łącznie w tym roku będzie 7 okazji do zrobienia zakupów w niedziele.
Reklama

Ile niedziel handlowych w 2023 roku?

W 2023 roku będzie dokładnie tyle samo niedziel handlowych, co w 2022, czyli  7. oto daty:

29 stycznia;
2 kwietnia;
30 kwietnia;
25 czerwca;
27 sierpnia;
17 grudnia;
24 grudnia.

Handlowe niedziele - jak zmieniały się przepisy?

Przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę przyjęto w marcu 2018 roku. Początkowo niehandlowe były tylko pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu, ale w kolejnych latach zakaz działalności w tym dniu rozszerzał się na kolejne dni.
Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.
1 lutego br. weszła w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, ograniczająca możliwość omijania zakazu przez sieci, które podpisywały umowy z firmami kurierskimi i pocztowymi, umożliwiając w swoich placówkach odbiór przesyłek.

 

 

Od zakazu handlu w niedziele obowiązują wyjątki. Nie podlegają pod niego m.in. cukiernie i kawiarnie, stacje paliw czy sklepy z prasą.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum