Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

NielsenIQ: 56 proc. Polaków ma pieniądze tylko na podstawowe potrzeby

57% polskich konsumentów twierdzi, że obecnie znajduje się w gorszej sytuacji finansowej niż rok temu a 56 proc. przyznaje, że ma pieniądze tylko na jedzenie, rachunki i podstawowe potrzeby. Artykuły spożywcze i artykuły gospodarstwa domowego należą do tych kategorii (33%), na które konsumenci planują wydać najwięcej w 2023 roku - wynika z badania NielsenIQ.
Reklama

Zgodnie z danymi NielsenIQ, 57% polskich konsumentów uważa, że jest obecnie w gorszej kondycji finansowej niż rok temu. Spośród nich 79% obwinia za swoje problemy rosnące koszty utrzymania, a 35% – następstwa pandemii COVID-19. Ponadto 25% repondentów uważa, że winne tej sytuacji jest ogólne spowolnienie gospodarcze.

Z badania wynika, że 34% konsumentów spodziewa się, że spowolnienie gospodarcze potrwa 7–12 miesięcy, a 56% przyznaje, że ma pieniądze tylko na jedzenie, rachunki i podstawowe potrzeby. Największe obawy na najbliższe 6 miesięcy to: wzrost cen żywności (58%) i rachunków (41%), a także rosnące ceny paliw i transportu (18%). Wysoka inflacja, a co za tym idzie wyższe ceny produktów, skłoniły konsumentów do zakupów w dyskontach (49%), aktywnego śledzenia promocji (44%) i wybierania marek własnych (33%), a 30% chętniej uczestniczy w programach lojalnościowych. Konsumenci planują wydawać mniej na kategorie, które nie są niezbędne do życia, przede wszystkim: posiłki poza domem (57%), rozrywkę poza domem (55%) i odzież (46%).

Co nadaje ton wydatkom na ten rok?

Analiza portfela polskich konsumentów na nadchodzący rok wskazuje, że Polacy skupią się na opłacaniu czynszu i rat kredytów hipotecznych (46%) oraz spłacie zadłużeń (18%), ale zwiększą swoje wydataki również na artykuły spożywcze i artykuły gospodarstwa domowego (33%) oraz środki higieny osobistej i urody (19%).

55% badanych uważa, że dobra kondycja finansowa i gwarancja stałego zatrudnienia są wraz z psychicznym i fizycznym dobrostanem wiodącymi obszarami o największym znaczeniu dla konsumentów. Równie istotne jest, że 20% z nich planuje w 2023 roku wydać więcej na środki higieny osobistej i urody" – komentuje Karolina Zajdel-Pawlak, dyrektorka Zarządzająca NielsenIQ w Polsce.

 Zasadniczo na prowadzenie wybiły się kwestie finansowe oraz stabilność zatrudnienia. Jednocześnie na rynkach światowych za równie ważne uważa się dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Lauren Fernandez, dyrektorka Globalna NIQ Thought Leadership precyzuje: „Nie możemy zapominać, że zazwyczaj to dzięki stabilizacji finansowej możemy zadbać o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. W związku z tym to właśnie aspekt pieniężny wysuwa się na pierwszy plan wobec dzisiejszych perspektyw konsumenckich”.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum