Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Niemiecki gigant spożywczy zapowiada kolejne podwyżki cen cukru

Największy europejski producent cukru - Südzucker - ma ponownie podnieść ceny cukru w ​​przyszłym roku. Jak tłumaczy ten ruch? Wysokimi cenami energii i wyższymi kosztami produkcyjnymi.
Reklama

Wiadomość o dalszym wzroście cen jednego z podstawowych składników wielu produktów spożywczych - cukru - pojawia się w chwili, gdy europejscy decydenci starają się kontrolować inflację i ograniczyć kryzys związany z kosztami utrzymania.

Naciski na marżę

„W niektórych obszarach zwiększone koszty nadal wywierają presję na marże. W związku z tym będziemy musieli wprowadzić dalsze podwyżki cen w przyszłym roku” – powiedział agencji Reuters dyrektor generalny firmy Niels Pörksen.

Trzykrotny wzrost cen cukru

Ceny cukru w ​​UE na rynku spot są już na rekordowo wysokim poziomie – prawie trzykrotnie wyższym niż rok temu.

Cukier będzie jeszcze droższy fot. shutterstock
Cukier będzie jeszcze droższy fot. shutterstock

Ceny cukru zależą od dostępności gazu

Produkcja cukru należy do najbardziej energochłonnych gałęzi przemysłu. Jest w Europie szczególnie uzależniona od gazu, którego ceny gwałtownie wzrosły w tym roku. Główny producent, Rosja, ostro ograniczył jego dostawy.

Według Südzucker powierzchnia upraw buraków cukrowych zmniejszyła się o około 4% w stosunku do poprzedniego roku.

Ile kosztuje cukier w sklepach w Polsce?

Według danych Koszyka Cenowego dlahandlu.pl w styczniu 2022 r. średnia cena 1 kg. cukru w najpopularniejszych sklepach to 3,06 zł, w lutym również 3,06 zł, w marcu 3,33 zł, w kwietniu było to 3,34 zł, czerwcu 3,33 zł, w lipcu cena podniosła się do 4,25 zł, sierpniu do 5,49 zł, we wrześniu cukier kosztował średnio 6,76 zł a w październiku 5,65 zł. Jaką cenę mamy obecnie? Średnia cena 1 kg cukru w listopadzie to 5,94 zł.

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum