Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Niespodziewany spadek sprzedaży detalicznej - pierwszy od dwóch lat

Sprzedaż detaliczna spadła w styczniu 2023 r. o 0,3% w stosunku do stycznia 2022 r. To pierwszy realny spadek rok do roku od lutego 2021 r. „Jest to wynik poniżej naszej prognozy i konsensusu zakładającego wzrost o 0,3%r/r, po wzroście o 0,2%r/r w grudniu” – informuje ING Bank Śląski.
Reklama

Sprzedaż towarów ucierpiała z powodu erozji płac realnych, w sytuacji wysokiej inflacji przy wolniejszym ich wzroście – podaje ING Bank Śląski. Potwierdzają to dane GUS o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. Wzrost wynagrodzeń od miesięcy utrzymuje się poniżej inflacji.

Na spadek sprzedaży ogółem wpłynęły m.in. dwucyfrowy spadek sprzedaży paliw (o 12,3%r/r), prasy i książek, samochodów i żywności.

Spadek w kategorii „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” oznacza także wygasający pozytywny efekt dodatkowego popytu ze strony uchodźców z Ukrainy. Z drugiej strony, silnie wzrosły wydatki na tekstylia, odzież, obuwie (15,7%r/r) czy farmaceutyki (4,5%). Widać też lekkie odbicie w sprzedaży mebli/rtv/agd (1,4%) – wynika z analizy banku.

Dane są rozczarowujące, wpisały się jednak w oczekiwane osłabienie wydatków konsumpcyjnych (i PKB) w związku ze spadkiem siły nabywczej konsumentów z powodu wysokiej inflacji – ocenia ING Bank Śląski.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum