Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Nike ucieka Adidasowi, choć ma swoje problemy

Firma Nike odnotowała wzrost sprzedaży o 14 proc. w ostatnim kwartale, pomimo że duże zapasy "zjadają" marże. Gigant prognozuje, że rok 2023 będzie „niestabilny”, ale detalista jest na to przygotowany.
Reklama

Nike ucieka Adidasowi

Nike kolejny raz przekracza oczekiwania i dalej zwiększa swoją przewagę nad największym rywalem, firmą Adidas. W kwartale kończącym się pod koniec lutego marka sportowa odnotowała przychody w wysokości 12,4 miliarda dolarów, o 14 proc. wyższe niż rok wcześniej. Na wszystkich rynkach, z wyjątkiem Chin, zanotowano dwucyfrowy wzrost. W styczniu sprzedaż w Państwie Środka zaczęła jednak rosnąć.

Zapasy Nike szybko się kurczą

Nike boryka się jeszcze z nadmiernymi zapasami: z powodu zakłóceń w łańcuchu dostaw i nieregularnego popytu w ostatnich latach ich koszty wzrosły o 16 proc. Niemniej kurczą się one szybciej niż oczekiwano.

W konsekwencji marża brutto Nike spadła o 3,3 punktu procentowego, do 43,3 proc., ponieważ marka musiała udzielać większych rabatów na starsze kolekcje. Zysk netto wyniósł 1,2 mld dolarów, co oznacza spadek z 1,4 mld rok wcześniej.

W nadchodzącym kwartale Nike zamierza przyjąć ostrożne podejście do swoich wyników. - Przechodziliśmy już przez takie cykle i będziemy dobrze przygotowani na zmienność popytu, która jest przed nami - powiedział CFO Nike, Matthew Friend. Producent odzieży sportowej w całym roku finansowym liczy na wysoki, jednocyfrowy wzrost przychodów, a marże brutto mają niższe o 2,5 punktu procentowego.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum