Nowa ustawa o prawach konsumentów : Czy e-sprzedawca będzie musiał mieć dwa regulaminy?

Poza wydłużeniem terminu na odstąpienie od umowy do 14 dni, ustawa wprowadzi m.in. nową szerszą definicję konsumenta oraz szereg dodatkowych obowiązków informacyjnych, które zobowiązani będą spełnić sprzedawcy internetowi.
- Nie będzie trzeba na przykład dołączać do każdej paczki papierowego wyciągu informacyjnego z danymi transakcji - sprzedawca będzie mógł wysłać go drogą mailową. Jeśli jednak tego nie zrobi, to konsument będzie mógł odstąpić od umowy bez podawania przyczyny nawet w ciągu 12 miesięcy - tłumaczy Maciej Chwaliński z serwisu prawnego Prawoecommerce.pl
Co istotne ustawa uchyli także dwie dotychczas podstawowe ustawy regulujące zasady sprzedaży przez internet, które regulowały między innymi tak wrażliwe kwestie jak reklamacje, czy zwroty towarów.
Warto pamiętać, że zgodnie z obecnym projektem ustawy o prawach konsumenta do umów sprzedaży zawartych przed wejściem w życie nowej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
- W praktyce oznacza to tyle, że sprzedawcy internetowi powinni od 13 czerwca 2014 r. udostępniać klientom na stronach swojego sklepu dwa regulaminy. Pierwszy byłby oparty na przepisach dotychczasowych i dotyczyłby umów sprzedaży zawartych do 12 czerwca 2014 r. włącznie. Natomiast drugi dotyczyłby umów zawartych od dnia 13 czerwca 2014 r. i musiałby być już zgodny z nową ustawą o prawach konsmenta. - tłumaczy Rafał Bugajski z serwisu Prokonsumencki.pl
- Z uwagi na to, że okres ochrony klienta z tytułu niezgodności towaru z umową trwa co najmniej dwa lata, to również przez taki okres należałoby udostępnić oba regulaminy - dodaje.
Ustawa o prawach konsumenta zmieni znacząco zasady sprzedaży towarów przez internet, dlatego sprzedawcy internetowi, ale i konsumenci powinni już teraz przygotować się na nadchodzące zmiany.
Ustawa właśnie trafiła do Sejmu. Zgodnie z dyrektywą musi wejść w życie najpóźniej 13 czerwca 2014 r.