Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym wraca do komisji

W czwartek podczas drugiego czytania w Senacie nowelizacji o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym senatorowie zgłosili poprawki; ustawa została ponownie skierowana do Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.
Reklama

W czwartek w Senacie odbyło się drugie czytanie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym. W trakcie drugiego czytania do ustawy zostały zgłoszone kolejne poprawki, toteż marszałek Senatu Tomasz Grodzki skierował ustawę do Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. Głosowanie nad ustawą planowane jest pod koniec obecnego posiedzenia Senatu.

Nowela ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach upraszcza i doprecyzowuje obowiązek sprawozdawczy dotyczący praktyk płatniczych. Wyłączono ze sprawozdań świadczenia z transakcji handlowych zawieranych w zakresie działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, świadczenia przedawnione, a także świadczenia między spółkami w ramach jednej grupy kapitałowej. Ponadto, zwolniono z obowiązku sprawozdawczego publiczne podmioty lecznicze i spółki wchodzące w skład podatkowych grup kapitałowych. Wydłużono też termin na złożenie sprawozdania z 31 stycznia na 30 kwietnia.

Uregulowano kwestię składania korekty sprawozdania - trzeba je skorygować, jeśli choć w jednej pozycji przekazanego sprawozdania dane uległy zmianie o co najmniej 10 proc. wartości. Do korekty trzeba będzie dołączyć uzasadnienie.

Nowelizacja zmienia też zasady karania za nadmierne opóźnianie się z płatnością. Wprowadzono m.in. nowy wzór, według którego będzie liczona maksymalna kara za przeterminowane zobowiązanie.

Ponadto, wprowadzono instytucję tzw. wezwań miękkich. Prezes UOKiK będzie mógł, bez wszczynania postępowania, wystąpić do przedsiębiorcy zalegającego z płatnością o wyjaśnienia. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum