Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Nowy podatek: Od nadmiarowych marż, nie zysków. Zapłacą spółki energetyczne i banki

Optymalne rozwiązania do projektu ustawy o opodatkowaniu nadmiarowych marż powinny zostać przedstawione w ciągu najbliższych 2-3 tygodni - poinformował w Sejmie dziennikarzy wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Reklama

"W tej chwili pracujemy nad tym projektem, dyskutujemy. Myślę, że około dwóch trzech tygodni to jest ten moment, kiedy będziemy mogli powiedzieć o wypracowaniu pewnych rozwiązań, które będą optymalne" - powiedział Sasin zapytany, kiedy projekt ustawy o opodatkowaniu nadmiarowych marż będzie gotowy.

"Podkreślam, że integralną częścią tego projektu jest propozycja ustanowienia maksymalnej ceny energii elektrycznej dla odbiorców wrażliwych - szkół, szpitali ale również samorządów" - dodał.

Opodatkowane zostaną spółki energetyczne i ...banki

Wicepremier poinformował, że opodatkowanie nadmiarowych marż będzie dotyczyło nie tylko spółek energetycznych, ale też banków. Dodał, że podatek nie będzie pobierany od firm, które się np. rozwijają przez pozyskanie nowych klientów.

Nadmiarowe marże, nie zyski

"To nie są tylko spółki energetyczne, bo są również inne spółki, chociażby banki, które również takie zyski uzyskują. Przygotowałem takie założenia, które zakładają podatek od nadmiarowych marż, nie zysków, bo przecież rozumiemy, że firmy uzyskują wyższe zyski z różnych powodów, nie tylko dlatego, że podnoszą w sposób nieuzasadniony ceny, ale również chociażby z tego powodu, że pozyskują nowych klientów rozrastają się, są coraz większe. Oczywiście za to nikt nie ma zamiaru tych firm karać" - powiedział Sasin.

Zlecenie podatku od premiera Morawieckiego

Jak wyjaśnił wicepremier, przygotowanie rozwiązań dotyczących opodatkowania nadmiarowych marż zostało mu zlecone przez premiera Mateusza Morawieckiego.

"Pan premier Morawiecki wręcz polecił mi przygotować tego typu rozwiązania. Mówił o tym pan premier przecież publicznie, chociażby w ostatni weekend i podkreśla to wielokrotnie, więc na takimi rozwiązaniami pracujemy" - stwierdził Sasin.

"Pracujemy nad takim projektem, który spowoduje, że Polacy będą chronieni przed chęcią niektórych firm maksymalizowania swoich zysków w sposób nieuzasadniony, kosztem konsumentów" - powiedział szef MAP.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum