Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Nowy pomysł dotyczący segregacji śmieci - oznaczenia na opakowaniach

Posłowie KO chcą wprowadzenia obowiązku umieszczanie na opakowaniach informacji wskazujących na frakcję odpadów, do której dane opakowanie powinno trafić.
Reklama

Grupa posłów KO przygotowała projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Posłowie chcą zobowiązać przedsiębiorców do umieszczania na opakowaniach oznakowań wskazujących na frakcję odpadów, do której dane opakowanie powinno trafić.

Jak czytamy w projekcie: „Przedsiębiorca wprowadzający produkty w opakowaniach, wytwarzający opakowania, importujący opakowania oraz dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia opakowań jest zobowiązany umieszczać na opakowaniach oznakowania wskazujące na: frakcję odpadów, do której dane opakowanie winno trafić oraz frakcję odpadów, do której winny trafić odpady zawarte w opakowaniu produktu.

Według projektu ustawa miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

- Zakłada się także, że informacja na opakowaniu o tym, że dany produkt lub opakowanie nie podlega recyklingowi wpłynie na wybory dokonywane przez konsumentów, a tym samym stworzy rynkową presję na producentów w celu eliminacji produktów i opakowań najbardziej szkodliwych dla środowiska - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Kara dla przedsiębiorców za niedostosowanie się do przepisów wyniosłaby od 10 000 zł do 50 000 zł.

Według badań GUS przeciętny Polak produkuje rocznie 325 kg odpadów komunalnych, z których tylko 94 kg zostaje odebranych lub zebranych selektywnie. Jak wskazują posłowie KO wiele osób ma problem z poprawną segregacją śmieci i wyrzuca odpady do niewłaściwych kontenerów lub do odpadów zmieszanych. Wprowadzenie obowiązku oznaczeń na opakowaniu w sposób znaczący miałoby ułatwić spełnienie obowiązku segregacji odpadów.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum