Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Obroty sieci Aldik Nova wzrosły o 18,9 proc.

W 2015 roku obroty firmy Aldik Nova, która jest częścią międzynarodowej grupy Maxima i kontroluje 31 sklepów Aldik w Polsce, sięgnęły 44,8 mln euro bez VAT. W porównaniu z 2014 r. oznacza to wzrost o 18,9 proc.
Reklama

W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma Aldik Nova uruchomiła 5 nowych sklepów, a 4 zostały odnowione. Maxima Grupė zainwestowała w Polsce 8,2 mln euro. W 2016 roku rozwój sieci na terenie Polski pozostanie priorytetem.

-Poprawiająca się sytuacja gospodarcza i pozytywna ocena osobistych finansów konsumentów spowodowały zwiększenie konsumpcji, a w konsekwencji naszą sprzedaż. Racjonalne zachowania kupujących stały się normą, dlatego dziś nie wystarczy oferować atrakcyjnych cen lub promocji cenowych. Współczesny konsument ceni przede wszystkim równowagę między ceną a jakością, świeżość produktów, bogaty asortyment oraz szybką obsługę. Myślę, że wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom klientów poprzez oferowanie produktów zgodnych z ich potrzebami, przyczyniło się do osiągniecia dobrych wyników grupy naszych spółek - powiedziała Neringa Janavičiūtė, dyrektor generalny Maxima Grupė.

W 2015 r. skonsolidowane przychody Maxima Grupė w 5 krajach sięgnęły 2,677 mld euro bez VAT. W porównaniu z 2014 r. oznacza to wzrost o 3,6 proc. Wszystkie spółki należące do Grupy działające w pięciu krajach – Litwie, Łotwie, Estonii, Bułgarii i Polsce – zwiększyły swoje obroty. 

W 2015 otwarto 25 nowych sklepów i odnowiono 16 we wszystkich 5 krajach. Roczne inwestycje w rozwój i wsparcie wyniosły 75,2 mln EUR. Pod koniec minionego roku spółki Grupy zatrudniały ponad 31 tys. osób. Według Janavičiūtė na tle wszystkich spółek wyróżnia się Maxima Eesti, działająca w Estonii. Niemal połowa zeszłorocznych inwestycji Maxima Grupė w rozwój i wsparcie - 35,8 mln euro, przypadła na ten kraj. W rezultacie w Estonii otwarto centrum logistyczne o powierzchni 45 tys. mkw. oraz kilka sklepów wielkopowierzchniowych. W 2015 r. obroty spółki sięgnęły 440,8 mln euro bez VAT i były o 9,7 proc. wyższe niż w poprzednim roku. Po otwarciu nowego centrum logistycznego, w 2016 roku estoński oddział skupi się na przeglądzie łańcucha dostaw i na zwiększaniu wydajności.

Natomiast spółka Maxima LT osiągnęła największe roczne obroty w Grupie - 1,443 mld euro bez VAT. Spółka konsekwentnie rozwijała się i zwiększyła roczne przychody o 1,8 proc, pomyślnie przezwyciężyła wyzwania związane z pierwszym rokiem po wprowadzeniu euro i przykładała szczególną uwagę do zwiększania konkurencyjności poprzez obniżanie cen towarów. W 2016 r. spółka skupi się na rozwijaniu i wspieraniu działalności, przeznaczając na te cele ponad 55 mln euro.

Wyniki Maxima Latvia odzwierciedlają ogólne trendy rozwoju gospodarczego Łotwy. Jej obroty zwiększyły się o 2,3 proc. i sięgnęły 676,1 mln euro bez VAT. Największy wzrost, o 7,1 proc., odnotowały sklepy formatu Maxima XX.

W 2015 roku obroty spółki Maxima Bulgaria zwiększyły się o 10,4 proc. do 72,4 mln euro bez VAT.

Spółka nadzorująca Maxima Grupė została założona w 2007 r. Zarządza spółkami handlu detalicznego na Litwie, Łotwie, w Estonii, Polsce i Bułgarii. W tych krajach działa łącznie 535 sklepów Maxima X, Maxima XX, Maxima XXX, Aldik i T-Market - 233 na Litwie, 148 na Łotwie, 75 w Estonii, 48 w Bułgarii oraz 31 w Polsce. Spółki Grupy zatrudniają ponad 31 tys. pracowników.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum