Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Od 2004 roku przedsiębiorcy złożyli do UOKiK 91 wniosków leniency

W ramach programu „Sygnalista” UOKiK otrzymuje anonimowe sygnały dotyczące potencjalnych naruszeń prawa konkurencji. Rozpoczęto go w kwietniu 2017 r. Od początku jego działania do listopada 2020 r. do Urzędu wpłynęło 5418 sygnałów. Dzięki programowi pozyskiwane są informacje o możliwych naruszeniach prawa antymonopolowego, do których mogą mieć dostęp osoby powiązane z danym przedsiębiorcą, np. jego pracownicy.
Reklama

Pół miliarda złotych - tyle zaoszczędziły w tym roku firmy, które w trakcie postępowań współpracowały z prezesem UOKiK. Przepisy antymonopolowe pozwalają przedsiębiorcom na skorzystanie z programu łagodzenia kar leniency lub instytucji dobrowolnego poddania się karze. Za naruszenie konkurencji grozi kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy. Zagrożone sankcją są również osoby na kierowniczych stanowiskach, które bezpośrednio odpowiadają za złamanie prawa – grozi im kara w maksymalnej wysokości 2 mln zł.

- Wszczęcie postępowania może zakończyć się dotkliwą karą pieniężną, jednak przepisy dają przedsiębiorcy szansę jej uniknięcia. Warunki są dwa: przyznanie się do winy i pełna współpraca z Urzędem. Program łagodzenia kar leniency umożliwia nawet całkowite zwolnienie z kary finansowej lub jej znaczne obniżenie. Dobrowolne poddanie się karze zmniejsza ją o kolejne 10 proc. Realne korzyści są tak po stronie wnioskującego, jak i rynku, z którego szybciej eliminowana jest niedozwolona praktyka – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Program łagodzenia kar funkcjonuje w Polsce od maja 2004 r. Od tego czasu aż do końca listopada 2020 r. przedsiębiorcy złożyli do UOKiK łącznie 91 wniosków leniency. Na ich podstawie prezes UOKiK obniżał kary dla przedsiębiorców np. Castoramy (o ponad 73 mln zł) czy spółki Brother (o ponad 670 tys. zł) lub nawet odstępował od ich wymierzania np. w przypadku INTERSPORT Polska czy Swiss Krono.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum