Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Od dziś stan epidemii zostaje zniesiony

Od jutra, 16 maja zniesiony zostaje stan epidemii w Polsce, zastępuje go stan zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Reklama

Znowelizowane rozporządzenie ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w zw. z COVID-19 przewiduje, że obowiązujący dotąd stan epidemii zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 maja br.

6 maja, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zniesieniu stanu epidemii i zamienieniu go na stan zagrożenia epidemicznego.

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

16 maja nastąpi koniec stanu epidemii w Polsce

- Z tygodnia na tydzień obserwujemy kontynuację spadków nowych zachorowań. Takie same zjawisko widzimy w szpitalnictwie. Lekarze z którymi rozmawiam informują, że to już nie są tak ciężkie przypadki, jak wcześniej (wariant Delta). Pacjenci są przyjmowani teraz w lepszym stanie. Hospitalizacje są krótsze. Sytuacja rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Teraz na świecie nie ma żadnej alarmowej mutacji wirusa - mówił minister zdrowia.

- Powoli epidemia zmierza w kierunku endemii. Kluczową rolę odegrały tu szczepienia. Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan do zagrożenia epidemiologicznego - dodał. 

Sprawdzianem będzie wrzesień

- Wirus oczywiście nadal istnieje, zawsze możemy mieć do czynienia z odwróceniem tendencji. Sprawdzianem będzie jesień - podsumował Adam Niedzielski.

Przypomnijmy, od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.

Adam Niedzielski wyjaśnił, że nawet po 16 maja w przychodniach i szpitalach musimy nosić maseczki.

 

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (3)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum