Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Odido: Miękki model współpracy franczyzowej oczami franczyzobiorców (video)

W badaniu na temat franczyzy z 2021 roku respondenci wskazywali, że to sprawdzony sposób na start w biznesie przy wsparciu rozpoznawalnego podmiotu. W odpowiedziach jako minus najczęściej wymieniano jednak konieczność dostosowania się i niski poziom decyzyjności. Czy jednak zawsze franczyza oznacza oddanie całej władzy w ręce centrali? Makro od lat rozwija format sklepu detalicznego Odido w modelu miękkiej franczyzy. I właśnie niezależność jest wskazywana przez wielu partnerów, jako jego główna zaleta.
Reklama

Sieć franczyzowa ODIDO powstała w 2010 roku i obecnie zrzesza ponad 2000 sklepów w całej Polsce. W odpowiedzi na potrzeby współczesnych konsumentów marka ODIDO proponuje dwa formaty: miejski i familijny.

Format familijny wyróżnia się asortymentem nabiału, warzyw, owoców, win i lokalnych produktów. Charakteryzuje się przestronnością oraz czytelną nawigacją ułatwiającą zakupy. Z kolei format miejski skupia się na ofercie impulsowej oraz artykułach do szybkiego podgrzania w domu. Sieć ODIDO oferuje również rozwiązania gastronomiczne, takie jak kącik kawowy czy hot dogi.

Robert Pawlicki, franczyzobiorca, właściciel sklepu Odio, mówi, że zależało mu na dołączeniu do franczyzy miękkiej, aby mieć możliwość swobody działania oraz realizacji własnej inwencji biznesowej. Z ODIDO współpracuje już 9 lat, a obecnie oczekuje szczególnego wsparcia w zakresie promocji marketingowej oraz atrakcyjnych cen.

Rafał Osiński mówi, że w tej formule współpracy nie ma narzuconych produktów czy dostawców, z którymi musi współpracować. Może sam wybrać towary, które są atrakcyjne dla klientów w jego lokalizacji. Pozwala mu to budować półkę poduktów z atrakcyjną marżą, ale także sięgać po propozycje marek własnych Makro, chwalonych przez klientów za atrakcyjną cenę i jakość.

Mariusz Mielcarz dodaje, że jest właścicielem swojego sklepu nie tylko z nazwy, ale także realnie podejmuje w nim wszystkie decyzje. Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o zakupy poza Makro, więc uzupełnia ofertę sklepu lokalnymi produktami z regionalnych hurtowni.

Jak podkreśla Robert Dąbek, dyrektor ds. franczyzy w MAKRO Polska: "Nowe formaty sklepów ODIDO, które budujemy wspólnie z naszymi partnerami, odpowiadają na aktualne potrzeby konsumentów na lokalnych rynkach. Franczyzobiorcy doceniają szczególnie swobodę działania, jaką daje im miękka franczyza, a także możliwość budowania swojego biznesu u boku doświadczonych ekspertów. Uważamy również, że bardzo istotne jest fachowe wsparcie sił sprzedaży w kontekście budowania stabilnej sieci. 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum