Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Oligarcha Nikołaj Fartuszniak właścicielem Grupy Sportmaster, do której należy Go Sport

Oligarcha Nikołaj Fartuszniak - współzałożyciel rosyjskiej sieci sklepów sportowych Sportmaster, od kilku lat obywatel Malty, jest beneficjentem rzeczywistym w spółce Go Sport Polska, która w 2019 roku została przejęte przez Grupę Sportmaster z siedzibą w Singapurze. Jeszcze w 2021 roku "Rzeczpospolita" informowała, że rosyjscy biznesmeni, kupowali sobie unijne obywatelstwo w ramach programów „paszport za inwestycje". Płacili za nie ponad milion euro na osobę. Jaka będzie przyszłość Go Sport Polska? Spółka właśnie poinformowała, że szuka nabywcy.
Reklama

Rząd Malty opublikował listę cudzoziemców, którzy w ostatnich latach dostali obywatelstwo unijnego kraju w zamian za inwestycje. Program działa od 2013 roku. Aby zostać obywatelami Malty, bogaci cudzoziemcy musieli wnieść wkład w wysokości 650 tys. euro, zainwestować co najmniej 350 tys. euro w nieruchomości na Malcie i co najmniej 150 tys. w obligacje zatwierdzone przez rząd. W 2019 roku na liście nowych obywateli Malty Gazeta RBK znalazła m.in. Nikołaja Fartuszniaka - współzałożyciela największej sieci sklepów sportowych Sportmaster oraz jego rodzinę - wskazuje Rzeczpospolita.

Sportmaster Operations zarządza operacjami na różnych rynkach, a spółka zarejestrowana jest w Singapurze. Oryginalnie firma powstała w Rosji. Później sieć założyła sklepy na Ukrainie, w Kazachstanie, na Białorusi, w Armenii, w Chinach, Wietnamie i Danii. Na swoich stronach informuje, że ma 660 sklepów. Z rynków ukraińskiego, chińskiego i wietnamskiego jednak się wycofała. 

W 2019 roku UOKiK wydał zgodę na koncentrację polegającą na przejęciu przez Sportmaster Operations Pte. Ltd z siedzibą w Singapurze wyłącznej kontroli nad Go Sport Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w drodze nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym i głosów na zgromadzeniu wspólników tej spółki. Firma nie zdecydowała się na rebranding czy zmianę nazwy, choć tylko na polskim rynku nie używa logo Sportmaster.

W 2019 roku Go Sport Polska prowadził w Polsce 33 sklepy detaliczne w 16 miastach w Polsce i należał do Groupe Go Sport – międzynarodowego operatora sportowych sklepów. Bezpośrednim właścicielem sieci była francuska firma Rallye.

Od 2019 roku sieci Go Sport w Polsce ubyło 8 sklepów i obecnie prowadzi ich 25. Kapitał zakładowy spółki w Polsce to 47,5 mln zł. Na skutek obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, przychody sieci sklepów sportowych Go Sport w 2020 roku spadły o 44 proc. w porównaniu z 2019 rokiem.

Za rok 2020 spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży netto w wysokości 126.350.083,62 zł, co stanowi spadek o około 44% w porównaniu z rokiem 2019. W powyższej kwocie sprzedaż towarów wyniosła 126.118.805,23 zł, pozostałą część stanowiła sprzedaż usług. Koszty działalności operacyjnej wyniosły 176.519.784,55 zł. Sieć zakończyła rok 2020 stratą netto w wysokości 63.790.448,86 zł.

6,47 % towarów sprzedanych przez sklepy GO SPORT pochodziło z Grupy Sportmaster. W 2020 roku udział krajowych dostawców wyniósł około 81,38 %.

W roku 2020 firma finansowała swoją działalność głównie ze środków własnych i pożyczek grupowych oraz kredytu bankowego.
Na dzień 31 grudnia 2020 stan zadłużenia z tytułu pożyczek grupowych ze Sportmaster Operations Pte Ltd. wynosi 120 727 072,23 zł, natomiast z tytuły kredytu z CITI Bank Handlowy w Warszawie S.A. wynosi 12 013 265,77 zł.

W zarządzie spółki zasiadają obecnie Justyna Gościńska, Eugeniia Zolotareva i Anna Tymińska. W radzie nadzorczej zasiadają Janusz Gembarski, Dmitry Barkov, Leonid Strakhov. 

Jako beneficjent rzeczywisty spółki Go Sport Polska w rejestrze wskazany jest Nikolay Alekseevich Fartushnyak.

Poprosiliśmy Go Sport Polska o komentarz odnośnie powiązań z rosyjskim kapitałem. Oto odpowiedź:

GO Sport Polska do 2019 roku była własnością francuską, a następnie została kupiona przez singapurską spółkę Sportmaster Operations Ltd., której właścicielami są osoby pochodzenia rosyjskiego. Działalność operacyjna Sportmaster Operations oraz jej fundusze znajdują się w Singapurze. W Polsce firma wciąż znajduje się w fazie rozwoju i od momentu zakupu przechodzi proces zmian oraz restrukturyzacji, które mają przekształcić ją w biznes przynoszący zyski.  

Rozumiemy i niezwykle silnie odczuwamy strach i wielką tragedię Narodu Ukraińskiego. Bezzwłocznie podjęliśmy działania pomocowe – przekazaliśmy już towary o wartości ponad miliona złotych – karimaty, koce, śpiwory, kurtki – wszystko czego potrzebują ludzie przekraczający naszą wschodnią granicę. Cały czas szukamy innych sposobów pomocy.  

Jednocześnie, czując silną odpowiedzialność za prawie 500 pracowników, natychmiast podjęliśmy rozmowy z właścicielami na temat obecnej sytuacji GO Sport i jej przyszłości w Polsce. Po konsultacji właściciele spółki podjęli decyzję o wystawieniu GO Sport na sprzedaż. Obecnie poszukujemy kupca, ale prowadzimy już wstępne rozmowy. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco - podano.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum