Reklama
Partnerzy portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Olsztyn: Sąd unieważnił zakaz sprzedaży alkoholu w pobliżu kościołów

W Olsztynie przestaje obowiązywać gminny przepis zakazujący usytuowania punktów sprzedaży i podawania alkoholu w odległości mniejszej niż 50 m od kościołów. To skutek uprawomocnienia się wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Reklama

O uprawomocnieniu się orzeczenia, które stwierdza nieważność jednego z punktów uchwały rady miejskiej (z lipca 2018 r.) określającej zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, poinformował PAP we wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny. Oznacza to, że na terenie Olsztyna przestaje obowiązywać przepis, zgodnie z którym takie lokale mogą funkcjonować nie bliżej niż 50 m od budynków kultu religijnego. Wyrok stał się prawomocny, ponieważ strony nie wniosły skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Niekorzystny dla gminy wyrok WSA zapadł pod koniec ub. roku, po tym jak uchwałę - określającą maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu i zasady lokalizacji takich miejsc w Olsztynie - zaskarżył właściciel jednego z pubów na Starym Mieście. Gdyby sąd nie przyznał mu racji, to zainteresowany prawdopodobnie nie otrzymałby kolejnej zgody na podawanie alkoholu, ponieważ pub znajduje się blisko kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Z tego względu WSA uznał, że przedsiębiorca posiadał "interes prawny" do zaskarżenia przepisu. W ocenie sądu, gmina Olsztyn naruszyła procedurę, bo nie spełniła obowiązku uzasadnienia wydanego aktu prawa miejscowego. Nie wskazała bowiem przyczyn wprowadzenia obowiązku zachowania odległości co najmniej 50 m pomiędzy miejscem sprzedaży alkoholu a budynkiem kultu religijnego. Dlatego sąd administracyjny stwierdził w wyroku nieważność tego punktu uchwały.

W uchwale pozostały natomiast zapisy ograniczające usytuowanie punktów sprzedaży alkoholu w odległości nie mniejszej niż 50 m od szkół, burs i internatów, oddziałów terapii uzależnień, poradni i innych placówek świadczących pomoc osobom uzależnionym, a także schronisk dla bezdomnych oraz ośrodków wsparcia dla dzieci i młodzieży, ponieważ ani skarga przedsiębiorcy, ani wyrok WSA nie dotyczyły tych miejsc.

Zdaniem dyrektora Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień Błażeja Gawrońskiego, obecnie - poza jednym pubem - nie ma w Olsztynie innych lokali i sklepów z alkoholem zlokalizowanych bliżej niż 50 m od obiektów sakralnych.

Jak przyznał w rozmowie z PAP, gdyby jednak ta sytuacja się zmieniła i zaczęłyby powstawać miejsca sprzedaży alkoholu zbyt blisko kościołów, to Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych może podjąć starania o ponowne wprowadzenie do uchwały odpowiednich ograniczeń.

"Z punktu widzenia profilaktyki jest dla mnie rzeczą niezrozumiałą, dlaczego nie mielibyśmy chronić tak ważnych miejsc, jakimi są obiekty kultu religijnego. Nie trzeba chyba tego specjalnie uzasadniać, bo są to przecież miejsca wymagające spokoju i szacunku" - ocenił Gawroński.

Przyjęta w lipcu ub. roku uchwała rady miejskiej określa m.in. zasady funkcjonowania i usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Olsztyna. Jedną z ważniejszych zmian, które wprowadziła, jest ograniczenie możliwości zakupu alkoholu w nocy. Zakazuje ona sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych od godz. 22 do 6 rano. Taki zakaz nie obowiązuje natomiast w barach, pubach i restauracjach, czyli lokalach oferujących alkohol "do spożycia na miejscu sprzedaży".

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum