Oświetlenie LED, czujniki ruchu, prysznic zamiast wanny - jak oszczędzać wodę i energię w łazience

Jak oszczędzać energię w łazience?
• W wielu łazienkach nadal znajdują się lampy z tradycyjnymi żarówkami. Wymiana tradycyjnych żarnikowych lub halogenowych żarówek na LEDy przyniesie wymierne oszczędności, zwłaszcza, że mają one dużo większą trwałość. Dobrze zaplanujmy źródła światła: w niewielkiej łazience wystarczy funkcjonalne oświetlenie jak np. reflektorki przy umywalce i plafon lub lampa wisząca dające światło rozproszone. Zwróćmy też uwagę na lustra z wbudowanymi listwami LED, które optycznie powiększają przestrzeń.
• W łazience warto zainstalować czujniki ruchu zamiast tradycyjnego włącznika. Czujnik ruchu włącza się na określony czas po czym wyłącza oświetlenie. Koszt takiego czujnika jest niewielki, a oszczędności znaczące, ponieważ często zapominamy o wyłączeniu światła. Czujniki mogą być instalowane zamiast tradycyjnego włącznika lub chowane np. pod płytę gipsową.
• Termostaty pokojowe czy głowice termostatyczne na grzejniki pozwalają zaprogramować i regulować temperaturę w pomieszczeniu i zmniejszyć ją w czasie gdy np. przebywamy w pracy lub wyjeżdżamy na urlop. Najwygodniejszym rozwiązaniem są termostaty programowalne, które możemy ustawić według naszego rytmu dobowego/tygodniowego oraz inteligentne głowice termostatyczne, które programują temperaturę w oparciu o specjalne algorytmy.
• Niektóre baterie umywalkowe są wyposażone w ceramiczne głowice, które umożliwiają mechaniczne ograniczenie wypływu gorącej wody. Dzięki temu oszczędzamy energię służącą do podgrzewania wody.
Jak oszczędzać wodę w łazience?
• Kąpiel pod prysznicem czy w wannie? Oczywiście pod prysznicem – zużycie wody jest nieporównanie mniejsze. Bateria prysznicowa z perlatorem oraz przerwami na nakładanie szamponu lub mydła, pozwala zaoszczędzić jednorazowo do 90 l wody. Jednak nie zawsze możemy zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. W takim przypadku warto rozważyć kupno parawanu nawannowego, który „zamienia” wannę w kabinę prysznicową, dodatkowo chroniąc łazienkę przed zachlapaniem wodą.
• Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie zużycia wody jest wybór odpowiedniej armatury: montaż baterii z perlatorem, termostatycznych i bezdotykowych. Zastosowanie baterii bezdotykowych może obniżyć zużycie wody w domu nawet o połowę. Dobrą alternatywą dla baterii bezdotykowych są baterie z termostatem i systemem oszczędzania wody, które umożliwiają ustawienie strumienia i temperatury wypływającej wody. Gdy zachodzi potrzeba zwiększenia natężenia przepływu i temperatury wody, wystarczy nacisnąć eko-przycisk i jednocześnie podnieść uchwyt. Nawet wymiana baterii na jednouchwytową pozwala na zaoszczędzenie wody, którą traci się w trakcie ustawiania pożądanej temperatury.
• W przypadku płuczek ustępowych i pisuarów w toaletach publicznych warto zastosować przyciski dwudzielne, które z jednej strony gwarantują zmniejszenie zużycia wody, a z drugiej podniesienie poziomu higieny podczas korzystania z toalety. W warunkach domowych dobrym rozwiązaniem jest montaż kompaktowego WC z systemem oszczędzania wody.
• Pralkę podobnie jak zmywarkę powinniśmy uruchamiać przy pełnym wsadzie. Warto wybierać modele wyposażone w funkcję eco, która pozwala na zaoszczędzenie około 30% wykorzystywanej wody jak i energii przy jednym cyklu pracy.