Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Oszustwo przy zakupie węgla przez internet

Mieszkaniec pow. kozienickiego (Mazowieckie) stracił pieniądze, bo zaufał nieistniejącej firmie, która oferowała w internecie węgiel w atrakcyjnej cenie. Gdy klient wpłacił pieniądze za towar, firma zapadła się pod ziemię.
Reklama

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji podkom. Ilona Tarczyńska, mężczyzna znalazł ofertę na jednym z portali sprzedażowych, a następnie wpłacił pieniądze za węgiel i za jego dostawę. "Niestety, po kilku dniach, gdy pomimo wielu prób nie udało mu się skontaktować ze sprzedawcą, a na dodatek oferta zniknęła, mężczyzna zrozumiał, że został oszukany i powiadomił policję o przestępstwie" - powiedziała rzeczniczka.

Policjantka podkreśliła, że rozpoczynający się sezon grzewczy oraz problemy z zakupem węgla to okazja dla oszustów. Najczęściej publikują oni w internecie ogłoszenia dotyczące sprzedaży węgla, ekogroszku bądź pelletu. Surowiec jest zazwyczaj w bardzo atrakcyjnej cenie, a niejednokrotnie sprzedający obiecuje dostarczyć go za darmo. "Jest jednak jeden warunek - za węgiel trzeba zapłacić zaliczkę. Po wpłacie pieniędzy kontakt ze sprzedającym się urywa, a zamówiony towar nigdy nie dociera do klienta" - powiedziała podkom. Tarczyńska.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność przy dokonywaniu zakupów w internecie. Według nich super oferta i zaniżona cena to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustwem. "Sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy i firmy, którą reprezentuje" - radzi rzeczniczka.

Policja zaleca też czujność przy zakupie węgla bezpośrednio z samochodów. Według mundurowych potencjalnych klientów kusi często niższa cena oraz to, że widzą towar w samochodzie sprzedawcy. "Tymczasem nieuczciwi handlarze wykorzystują fakt, że w takich warunkach nie ma możliwości dokładnego zważenia oraz przedstawienia certyfikatu opału" - powiedziała Tarczyńska. Dodała, że zdarzały się się już przypadki, że zamiast węgla klienci otrzymali pomalowane na czarno kamienie.(PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ mark/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum