Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Pamapol zauważa delikatny wzrost sprzedaży konserw i dań gotowych

- W ostatnich dniach odnotowalismy delikatny wzrost sprzedaży i popytu na konserwy oraz dania gotowe, jednak nie jest to sytuacja, którą można porównywać z marcem czy kwietniem, czyli początkiem pandemii w Polsce - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Ryszard Szatkowski, wiceprezes zarządu i dyrektor komercyjny Pamapol SA.
Reklama

Ryszard Szatkowski wskazuje, że Pamapol odnotował w ostatnich dniach delikatny wzrost sprzedaży i popytu na konserwy oraz dania gotowe, jednak nie jest to sytuacja, którą można porównywać z marcem czy kwietniem, czyli początkiem pandemii w Polsce.

- W związku z tym, że doskonale poradziliśmy sobie z dostawami w marcu i kwietniu bieżącego roku, wywiązaliśmy się z dostaw do naszych nawet najbardziej wymagających klientów, również obecnie podjęliśmy działania aby niełatwa sytuacja pandemiczna nas nie zaskoczyła. Wszystkie służby w zakładzie pracują normalnie, lecz szefowie poszczególnych komórek przygotowali tryb pracy awaryjnej gdyby konieczne było szybkie zwiększenie produkcji lub gdyby pojawiła się kryzysowa sytuacja związana z pandemią - dodaje.

Szatkowski ocenia, że sytuacja, którą pamiętamy z pierwszych tygodni marca już raczej się nie powtórzy.

Całość na portalspozywczy.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum