Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Pandemia zwiększyła ryzyko wyłudzenia danych w internecie

71 proc. badanych dostrzegło w czasie pandemii zwiększone ryzyko wyłudzenia danych w internecie - podało Biuro Informacji Kredytowej. Użytkownicy internetu najbardziej obawiają się wykorzystania swoich skradzionych danych do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki.
Reklama

BIK zauważa, że 95 proc. Polaków na co dzień funkcjonuje w przestrzeni online. 

Z badania zrealizowanego we wrześniu br. dla Biura Informacji Kredytowej przez Quality Watch wynika, że w ciągu ostatniego półrocza o 4 proc. zwiększył się wskaźnik osób dostrzegających nasilenie zagrożeń w czasie pandemii. Zdaniem 71 proc. pytanych w wrześniu Polaków ryzyko wyłudzenia danych osobowych wzrosło.

- Świadomość zagrożeń zatem powoli rośnie, co wydaje się być wynikiem nie tylko skali cyberprzestępstw, ale również skuteczności powszechnych akcji informacyjnych - powiedział szef bezpieczeństwa BIK Andrzej Karpiński.

Zwrócił uwagę na konieczność zachowywania szczególnej ostrożności przez wszystkich użytkowników urządzeń mobilnych i komputerów, bez względu na wiek.

Badanie pokazało, że najbardziej rozpoznawalną negatywną konsekwencją wykorzystania skradzionych danych osobowych jest możliwość zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. W sposób zdecydowany wskazało tak 57 proc. respondentów, a ogólnie mówiło o tym dziewięciu ankietowanych na dziesięciu.

Polacy chronią dane osobowe

Zdaniem BIK, co piąty dorosły Polak deklaruje, że zdecydowanie stara się chronić swoje dane osobowe, natomiast łącznie starania w tym zakresie w mniejszym lub większym stopniu podejmuje trzy czwarte Polaków (74 proc.). Z kolei 26 proc. w ogóle nie chroni swoich danych osobowych w internecie, przy czym 2 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie nie".

62 proc. ankietowanych jest przekonanych, że samodzielnie można się uchronić przed wyłudzeniami kredytów lub abonamentów, z czego 15 proc. wyraziło taką opinię w sposób zdecydowany. Jedna piąta jest przeciwnego zdania i tyle samo nie ma w ogóle opinii na ten temat.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum