Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Penta: Dr.Max, Empik i Iglotex umacniają pozycję

Zysk netto Penty wyniósł 288 mln euro (wobec 236 mln euro w 2017 roku), a łączna wartość aktywów spółek portfelowych Penty wzrosła do 10,4 mld euro (z 9 mld euro w 2017 roku).
Reklama

W 2018 roku spółki portfelowe Penty wygenerowały łącznie 7,5 mld euro przychodów ze sprzedaży (wobec 6,8 mld euro w 2017 roku), a skorygowany zysk EBITDA wszystkich spółek portfelowych Penty wzrósł do 440 mln euro (z 382 mln euro w 2017 roku). Jednocześnie grupa Penta jest jednym z głównych pracodawców w regionie, zapewniając na koniec 2018 roku 44.000 miejsc pracy. W samym 2018 roku Penta przeznaczyła łącznie 269 mln euro na podatki, ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne dla swoich pracowników.

W wyniku akwizycji rumuńskiej grupy A&D Pharma (sfinalizowanej w II kwartale 2018 roku), Dr.Max powiększyła sieć do ponad 2.000 aptek, z przychodami na poziomie 2,3 mld euro
i osiągnęła pozycję czwartej największej sieci aptecznej w Europie.

W 2018 roku Grupa Empik zwiększyła tempo wzrostu, osiągając około 20% wzrost obrotów. Co ważne, wzrosty zostały odnotowane we wszystkich liniach biznesowych i kanałach sprzedaży Grupy.

Grupa Iglotex wypracowała wzrost na poziomie EBITDA o około 20% r/r. Spółka umocniła pozycję lidera na rynku produkcji i dystrybucji żywności mrożonej, w tym poprzez rozwój marki Proste Historie. Jednym z kluczowych kierunków rozwoju dla Grupy jest kanał gastronomiczny, gdzie Iglotex powiększa bazę klientów, budując nowe kompetencje asortymentowe.

„Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Penty. W 2018 roku nakłady inwestycyjne
w Polsce sięgnęły ponad 80 mln euro i dotyczyły głównie rozwoju organicznego spółek portfelowych. Jesteśmy zadowoleni z rozwoju portfela inwestycyjnego w Polsce tym bardziej, że dobra koniunktura stawia również wiele wyzwań. W ramach obecnych projektów inwestycyjnych, widzimy presję na niektóre koszty oraz ograniczoną dostępność zasobów, wpływającą na możliwości rozwoju spółek i realizację potencjału” – dodaje Łukasz Waszak, prezes.

Polskie portfolio Penty obejmuje aktualnie 9 projektów inwestycyjnych, w tym:

Grupa Empik to m.in. ogólnopolska sieć 308 sklepów oraz empik.com. Grupa Empik to kilkanaście spółek i linii biznesowych w obszarze handlu, w tym: Grupa wydawnicza Foksal (która skupia wydawnictwa W.A.B., Wilga, Buchmann), w obszarze dystrybucji fizycznej i cyfrowej Platon i Virtualo oraz handlu (formaty handlowe Mole Mole i Papiernik by Empik), jak również działające jednocześnie w kanale e-commerce oraz usługach cyfrowych: Empikfoto, EmpikGo, e-Muzyka (dystrybutor cyfrowej muzyki), Going (aplikacja eventowa).

Iglotex – lider na rynku żywności mrożonej w Polsce, posiadająca ogólnopolski zasięg
i dystrybuująca produkty do kilkudziesięciu tysięcy klientów rocznie.

Dr.Max – jedna z wiodących sieci aptecznych w Polsce, licząca aktualnie około 500 punktów aptecznych w Polsce, działających pod szyldem Dr.Max, regionalnego lidera na rynku aptecznym z siecią 2.000 aptek i z łącznymi przychodami na poziomie 2,3 mld euro.

Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie, EMC Instytut Medyczny, Prywatna Lecznica Certus, Speak Up Learning, Penta Real Estate posiada w polskim portfolio dwa projekty, w tym: biurowiec D48 i projekt biurowy w dzielnicy Wola na terenach d. Zakładów Graficznych “Dom Słowa Polskiego”.
Penta działa w ponad 10 krajach Europy i prowadzi biura w Pradze, Bratysławie i Warszawie.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum