Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Pepco Group otworzyło 235 sklepów w pół roku. Sprzedaż o 17,2 proc. w górę

Przychody Pepco Group za półrocze, zakończone 31 marca 2022 r. wyniosły 2 372 mln EUR, rosnąc o 17,2% w ujęciu rok do roku (r/r) przy założeniu stałego kursu walutowego (+18,9% przy rzeczywistym kursie). Sprzedaż LF 5 wzrosła o 5,3%, przy czym wzrost w samym II kwartale wyniósł 12,1% w ujęciu LFL. Pepco urcuhomiło 235 nowych sklepów netto (z wyłączeniem zamknięcia 43 sklepów Fultons).
Reklama


• Bazowa EBITDA według MSSF16 wyniosła 347 mln EUR, co oznacza wzrost o 7,3% rok do roku.
• Bazowy zysk przed opodatkowaniem wyniósł 144 mln EUR rosnąc o 28,5% r/r.
• Bazowy zysk na akcję wyniósł 20,2 eurocenta, co oznacza wzrost o 25,5% r/r.
• Zadłużenie netto na dzień 31 marca wyniosło 1 442 mln EUR (MSSF16), i było o 171 mln EUR wyższe niż rok wcześniej, głównie z powodu ekspansji.
• Modernizacje kolejnych 586 sklepów, które przyczyniły się do wzrostu sprzedaży w ujęciu LFL o 5,3%.
• Po zakończeniu okresu sprawozdawczego Trevor Masters został powołany na stanowisko dyrektora generalnego, a Mat Ankers na stanowisko p.o. dyrektora finansowego Grupy.
• Grupa planuje zrealizować prognozy na cały rok, o ile nie nastąpi dalsze znaczące pogorszenie warunków makroekonomicznych.

Od czasu złagodzenia restrykcji wynikających z Covid na wszystkich kluczowych rynkach, Grupa, na czele z PEPCO, utrzymywała dobre wyniki, w III kwartale, dzięki pozytywnym rezultatom wypracowanym w okresie wielkanocnym, skutecznym kampaniom promocyjnym i powrotowi klientów do sklepów. Sprzedaż w sklepach Grupy (LFL) przekroczyła poziom sprzed pandemii, w analogicznym okresie roku obrotowego 2019. W okresie ośmiu tygodni po zniesieniu restrykcji pandemicznych średnia tygodniowa sprzedaż w PEPCO wzrosła o 13,7% w porównaniu z poziomem sprzed pandemii. W tym samym okresie średniotygodniowa sprzedaż w sieci Poundland wzrosła o 4,3%.

W Europie Środkowej wzrosty cen, ale i płac

Wysoka inflacja w krajach Europy Środkowej i Wschodniej równoważona jest w dużym stopniu w krótkim okresie szybkim wzrostem płac. Na rynkach Europy Zachodniej gwałtowny wzrost inflacji w warunkach stagnacji płac doprowadził do zmniejszenia wydatków konsumpcyjnych.
Szczególnie w Wielkiej Brytanii kryzys związany z kosztami utrzymania wpłynął na dochody rozporządzalne klientów, którzy w krótkim okresie ograniczyli nawet podstawowe zakupy. Ciągła koncentracja na obniżaniu kosztów prowadzenia działalności oznacza, że Grupa jest w stanie zniwelować negatywny wpływ inflacji po stronie produkcji, dbając o niskie ceny, z drugiej strony absorbując jej część kosztem spadku marż brutto.

Inwazja na Ukrainę, kraj graniczący z trzema największymi rynkami, na których działa Grupa, nadal powoduje dużą zmienność. Obserwowany jest pewien wzrost obrotów spowodowany napływem osób z terenów zagrożonych konfliktem, jednak jest on równoważony do pewnego stopnia przez skutki wojny, która pogłębia istniejące zakłócenia w łańcuchach dostaw i napędza inflację.

Komentując wyniki, Trevor Masters, dyrektor generalny (CEO) Pepco Group, powiedział:

Pomimo trudnych warunków makroekonomicznych przyspieszyliśmy realizację naszej strategii, w tym program otwarć sklepów, który pozostaje kluczowym czynnikiem budowania wartości firmy. 
Z tego trudnego okresu wyszliśmy silniejsi, bardziej odporni i więksi, a sam biznes uprościliśmy dzięki redukcji kosztów i skali działalności. Utrzymaliśmy wiodącą pozycję na rynku w zakresie cen, a dzięki ciągłej koncentracji na obniżaniu kosztów działalności udało nam się uchronić klientów przed podwyżkami niektórych naszych produktów.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum