Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PGS: Zakaz sprzedaży alkoholu przez placówki pocztowe to cios w małych handlowców

NSZZ Solidarność chce zamknąć furtkę dla handlu niedzielnego w małych sklepach oferujących usługi kuriersko-pocztowe. Rozwiązaniem ma być wykorzystanie ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Z propozycją nie zgadza się Polska Grupa Supermarketów, która uważa, że byłby to cios skierowany w małych handlowców i ukłon w kierunku stacji benzynowych.
Reklama

Solidarność ma zamiar przedstawić propozycję nowelizacji ustawy o zakazie handlu mającą za cel uniemożliwienie sklepom oferującym usługi pocztowo-kurierskie sprzedaż w niedziele niehandlowe. Sposobem ma być wprowadzenie zapisu, który zakazałby sprzedaży napojów alkoholowych przez placówki pocztowe.

- Jesteśmy przeciwni takiemu zapisowi. Dotychczasowe rozwiązania pozwalały drobnym handlowcom na konkurowanie z dużymi sieciami handlowymi. Proponowana nowelizacja może mieć bardzo groźne konsekwencje dla małych przedsiębiorców, a jednocześnie promuje stacje paliw, które już teraz zyskały na ograniczeniach w handlu – uważa Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów.

PGS zwraca uwagę, że w zeszłym roku ponad połowa przedsiębiorstw doświadczyła spadków przychodów, będących efektem epidemii Covid-19. Jednocześnie eksperci firmy doradczej EY wskazują, że to właśnie 2021 rok będzie prawdziwą próbą. Czy zatem w okresie poważnego kryzysu światowych gospodarek należy nakładać na przedsiębiorców dodatkowe obostrzenia?

- W zeszłym roku złożono ponad 140 tys. wniosków o zakończenie działalności gospodarczej. Zawieszono z kolei działalność ponad 280 tys. firm. Nie chcemy, by handel był kolejną - po gastronomii i klubach fitness – ofiarą błędnych decyzji Rządu – dodaje prezes PGS.

Zdaniem przedstawicieli Polskiej Grupy Supermarketów beneficjentem zapisu okazały by się stacje paliw, na których alkohol dostępny jest przez cały tydzień. Grupa podkreśla, że z danych POPiHN wynika, że już w 2019 roku sklepy zlokalizowane na stacjach paliw osiągnęły blisko 13 procentowy wzrost obrotów r/r.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (3)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum