Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PIE: mniej ofert pracy i podwyżek w najbliższych miesiącach

Polski Instytut Ekonomiczny przewiduje niewielki wzrost stopy bezrobocia w najbliższych miesiącach w wyniku spowolnienia gospodarczego. Według analityków pracownicy mogą mieć trudności w znalezieniu nowej pracy, co ograniczy szanse podwyżki wynagrodzenia.
Reklama

Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,2 proc., wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej.

- Takie zmiany są typowe dla tego wskaźnika w grudniu - wskazał Sergiej Druchyn z PIE.

Analityk zwrócił uwagę, że łącznie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 812 tys. osób - o 12 tys. więcej niż w listopadzie. Dodał, że spada jednak liczba osób długotrwale bezrobotnych - w grudniu obniżyła się z 331 do 328,7 tys. osób.

W najbliższych miesiącach niewielki wzrost stopy bezrobocia

PIE oczekuje w najbliższych miesiącach "niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia".

- Duże przedsiębiorstwa zaczęły zwalniać część pracowników, chociaż skala nie jest masowa. Jest to wynik nadchodzącego spowolnienia gospodarczego - wyjaśnił ekspert.

Jak zwrócił uwagę, według GUS w grudniu zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładów pracy dotknęły 31,2 tys. pracowników, wobec 36,4 tys. w grudniu 2021 r.

- Spowolnienie gospodarcze skutkuje zmniejszeniem skali podwyżek wynagrodzeń oraz wstrzymywaniem rekrutacji - zaznaczył.

Zauważył, że liczba nowych ofert pracy spadła z 78,9 do 68,3 tys. ogłoszeń - "to o 30 proc. mniej niż rok temu".

W ocenie analityka, w najbliższych miesiącach pracownicy mogą mieć trudności w znalezieniu nowej pracy, co dodatkowo ograniczy szanse podwyżki wynagrodzenia. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ je/

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum