Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PIE: w listopadzie dalszy spadek sprzedaży

W listopadzie spodziewamy się dalszego spadku sprzedaży ze względu na zamknięcie galerii handlowych - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny, komentując dane GUS. Według analityków wyniki podobnie będą zbliżone do poziomów widocznych w maju.
Reklama

Jak poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku rdr spadła o 2,3 proc.

PIE zaznaczył, że październikowy spadek sprzedaży jest głębszy od prognoz. "Dynamika sprzedaży detalicznej spadła w październiku z +2,5 proc. do -2,3 proc. rdr, tj. poniżej mediany rynkowych prognoz (-0,7 proc.)" - wskazali analitycy. Zwrócili uwagę, że wynik "ciągle wspierała wysoka sprzedaż dóbr RTV i AGD (+11,9 proc. rdr)". Dużo niższa była natomiast sprzedaż paliw (-13,4 proc. rdr), samochodów (-8 proc.), żywności (-2 proc.) oraz zakupów produktów bieżącego użytku w marketach - zaznaczyli, odnosząc się do danych GUS.

PIE w listopadzie spodziewa się "dalszego spadku sprzedaży z uwagi na zamknięcie galerii handlowych". "Wyniki najprawdopodobniej będą zbliżone do poziomów widocznych w maju. Dużo głębsze osłabienie wydaje się być mniej prawdopodobne" - ocenili eksperci Instytutu.

Zdaniem analityków wynik ratować będzie sprzedaż samochodów. Przypomnieli, że Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego poinformował, że liczba nowych rejestracji w pierwszej dekadzie miesiąca była o 30 proc. wyższa rdr. "Należy także zwrócić uwagę, że spadek mobilności raportowany przez Google ustabilizował się na poziomach nieco lepszych niż na początku maja" - zaznaczyli.

W opinii PIE, ryzykiem pozostaje niższa sprzedaż sprzętu RTV i AGD oraz odzieży. "Liczba zapytań do Google o promocje Black Friday dotychczas była znacząco niższa niż w latach ubiegłych, chociaż decydujący okaże się bieżący tydzień" - zastrzegli. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum