Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PIE: z wakacji kredytowych skorzysta większość uprawnionych osób

Spodziewam się, że z wakacji kredytowych skorzysta większość uprawnionych osób - ocenił kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki. Podkreślił, że odroczenie płatności rat skutkuje wydłużeniem okresu kredytowania bez zwiększenia zobowiązania.
Reklama

Od sierpnia kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w złotych na własny cel mieszkaniowy, będą mogli skorzystać z tzw. wakacji kredytowych. W czwartek w Belwederze ma się odbyć uroczystość podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy ws. wsparcia kredytobiorców.

Przepisy pozwolą na odroczenie płatności łącznie 8 rat kredytowych: po dwie w III i IV kwartale tego roku i po jednej na każdy kwartał przyszłego roku. "W efekcie posiadacze kredytów mogą zapłacić w drugiej połowie roku tylko dwie raty" - zauważył ekspert PIE.

Zaznaczył, że wakacje kredytowe obejmą wszystkich kredytobiorców niezależnie od posiadanych dochodów. "Spodziewamy się, że skorzysta z nich duża większość uprawnionych osób. Nawet w przypadku braku problemów ze spłatą kredytu odroczenie płatności skutkuje wydłużeniem okresu kredytowania bez zwiększenia zobowiązania. Zważywszy na inflację to działanie, na którym zyskuje posiadacz kredytu" - skomentował Rybacki.

Dodał, że koszty wakacji kredytowych poniesie sektor bankowy.

Wakacje kredytowe będą przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Będzie można z nich skorzystać niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić to opłaty ubezpieczeniowe.

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu będzie można złożyć w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum