Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PIE: Zmienne zamierzenia firm produkcyjnych i usługowych z powodu pandemii

Firmy produkcyjne i usługowe na początku epidemii w sferze zatrudnienia i wynagrodzeń nie planowały większych zmian, dopiero w lipcu nastroje uległy pogorszeniu - wynika z badań publikowanych w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Reklama

Jak pisze PIE, badanie zrealizowane w ośmiu falach od początku kwietnia do końca lipca br. pozwoliło m. in. stwierdzić, jak zmieniały się zamierzenia firm sektorów produkcyjnego i usługowego w sferze zatrudnienia i wynagrodzeń w okresie pandemii COVID-19 w Polsce. W pierwszej fali badania przedsiębiorstw, obejmującej okres zamrażania, 75 proc. firm produkcyjnych i 67 proc. firm usługowych - bez handlowych - wskazało, że liczba dostępnych pracowników w przedsiębiorstwie nie uległa większym zmianom. Redukcję zatrudnienia sygnalizowało 9 proc. firm produkcyjnych i 6 proc. usługowych.

W pierwszych pięciu falach badania - od początku kwietnia do końca maja - następował spadek odsetka firm planujących zmniejszenie zatrudnienia. W firmach usługowych wyniósł 21 pkt. proc. wobec 27 proc. w firmach produkcyjnych. Zidentyfikowane korzystne zmiany w planach firm dotyczących zatrudnienia były wynikiem poprawy nastrojów przedsiębiorców wskutek odmrażania gospodarki i wprowadzania tarcz antykryzysowych.

Od momentu badania z końca maja w kolejnych dwóch falach rośnie udział firm usługowych planujących obniżenie wynagrodzeń i jest on wyższy niż dla firm produkcyjnych, w przypadku których w kolejnych falach badania, odnotowano spadek udziału firm planujących redukcje wynagrodzeń. Dzieje się tak dlatego, że większość firm usługowych należy do branż najsilniej dotkniętych przez pandemię i dysponuje ograniczonymi środkami własnymi - ocenia PIE.

W badaniu lipcowym korzystne tendencje odwróciły się. Zwiększył się odsetek firm produkcyjnych i usługowych planujących redukcje zatrudnienia, a w kolejnej fali badania nastąpił dalszy wzrost odsetka firm usługowych planujących zmniejszenie zatrudnienia i spadek tego wskaźnika w przypadku firm produkcyjnych. W ósmej fali badania po 6 proc. firm usługowych i produkcyjnych planowało redukcje zatrudnienia.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum