Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Pięć trendów, które zdominują rynek retail

Które trendy zdefiniują rynek retail na najbliższe 10 lat? Raport Unibail-Rodamco-Westfield "How We Shop" przedstawia analizę rynku na podstawie opinii ponad 15 tys. konsumentów z 10 europejskich krajów. Według raportu przełomowy moment nastąpi w 2025 r., kiedy to ponad połowa powierzchni handlowych będzie poświęcona budowaniu doświadczeń i wrażeń klienta, a nie ekspozycji produktów.
Reklama

Pięć kluczowych trendów całkowicie odmieni branżę sprzedażową, a są nimi: upside down retail (rewolucja w sprzedaży), anti-prescription (wbrew sugestiom), self-sustaining stores (sklepy samowystarczalne), retail surgery (zakupy z chirurgiczną precyzją) oraz locally morphed retail (wkomponowanie w otoczenie).

Unibail-Rodamco-Westfield właśnie opublikował swój najobszerniejszy dotąd raport na temat trendów w handlu. Powstał on w oparciu o opinie 15 700 konsumentów z dziesięciu europejskich krajów – Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Szwecji, Polski, Czech, Włoch oraz Holandii. Na podstawie potrzeb respondentów zidentyfikowano pięć dominujących trendów, które zdefiniują branżę sprzedażową na najbliższe dziesięć lat:

Upside down retail (rewolucja w sprzedaży) – model sprzedaży detalicznej i nawyki zakupowe ulegną całkowitej przemianie. 59 proc. kupujących przewiduje, że do 2025 r. w większości powierzchni sklepowych główny nacisk położony będzie nie na produkty, a na doznania i doświadczenia. 75 proc. szacuje tu przełom przed rokiem 2027. 81 proc. kupujących na całym świecie gotowych jest zapłacić więcej za doznania, a ich charakter ma koncentrować się na obszarach takich jak kreatywność, zdrowie czy gry.

Anti-prescription (wbrew sugestiom) – nieadekwatne rekomendacje podczas zakupów online wywołują frustrację u 56 proc. Europejczyków. To dowodzi, że sprzedawcy powinni bliżej poznawać swoich konsumentów poprzez zbieranie dokładnych danych. Niemal 60 proc. kupujących chciałoby mieć dostęp do pełnej oferty sklepów, a nie tylko jej ograniczonego wycinka. Nowoczesne marki internetowe, które zaprezentują pełen asortyment online, a przestrzeń sprzedażową wykorzystają, by zaskoczyć i zachwycić konsumenta, będą cieszyły się ogromną popularnością. Konsumenci domagają się wręcz, by sklepy stacjonarne miały ich ulubione marki internetowe, na czele z serwisami streamingowymi i społecznościowymi – takimi jak np. Netflix, Spotify i Tinder. 

Self-sustaining stores (sklepy samowystarczalne) – oczekiwania konsumentów spowodują, że znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na ekologiczne rozwiązania: aż 71 proc. z nich chce, aby produkty wytwarzano na miejscu, w sklepie. 76 proc. kupujących w Europie chce, by sprzedawcy wyszli naprzeciw problemom związanym z ochroną środowiska naturalnego.

Retail surgery (zakupy z chirurgiczną precyzją) – sklepy i centra handlowe zrewolucjonizują personalizację sprzedaży produktów i usług – osiągną bowiem poziom chirurgicznej precyzji w identyfikowaniu potrzeb kupujących na podstawie badań o mocnych podstawach naukowych. To rynek o potencjalnej wartości sięgającej ponad 4 bln euro rocznie. Ponad jedna trzecia konsumentów zgodziłaby się na ujawnienie danych o swoim DNA w zamian za dokładne rekomendacje zakupowe.

Locally morphed retail (wkomponowanie w otoczenie) – przestrzenie sprzedażowe przyszłości staną się centrami aktywności lokalnej, a 70% kupujących chciałoby, żeby oddawały charakter lokalnej społeczności. Aż 51 proc. kupujących wybierze chętniej marki lokalne, niż te powszechnie rozpoznawalne.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum