Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Piekarnie nierentowne. Lokale będą wykupywane przez sieci franczyzowe?

Nieustannie wzrastające ceny za prąd i gaz oraz niestabilność prawa powodują, że produkcja wypieków staje się nierentowna. Przedsiębiorcy upominają się o potraktowanie producentów chleba jako wymagających istotnych i realnych działań ochronnych. Prognozuje się, że lokale, jakie pozostaną po nierentownych piekarniach, zostaną wykupione przez zagraniczne sieciowe sklepy franczyzowe - ostrzega posłanka Mirosława Nykiel (PO).
Reklama

Posłanka Mirosława Nykiel zaapelowała do premiera Morawickiego ws. sytuacji branży piekarniczej na Podbeskidziu i w całej Polsce.

Branży piekarniczej w Polsce grozi katastrofa

Mirosława Nykiel pisze: " (...) Do mojego biura zwrócili się przedstawiciele Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej. Otrzymałam wiele niepokojących komunikatów sprowadzających się do twierdzenia, iż branży piekarniczej w Polsce grozi katastrofa. Nieustannie wzrastające ceny za prąd i gaz, niestabilność i nieprzewidywalność prawa (w tym podatkowego) powodują, że produkcja wypieków staje się nierentowna. Przedsiębiorcy upominają się o potraktowanie producentów chleba jako wymagających istotnych i realnych działań ochronnych. Prognozuje się, że lokale, jakie pozostaną po nierentownych piekarniach, zostaną wykupione przez zagraniczne sieciowe sklepy franczyzowe. Należy podkreślić że wprowadzona w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 obniżka podatku VAT z 5% do 0% na pieczywo i pomoc, jaka miała za tym iść, została oceniona jako nietrafiona. Przedsiębiorcy argumentują, że “Przedsiębiorcy z branży (piekarniczej) są płatnikami VAT i rozliczają się głównie w cenach netto. Zmiana ta (obniżenie VAT-u do 0), w praktyce, nie stanowi dla nich żadnej pomocy”.

Posłanka w swojej interpelacji pyta premiera:

1. Czy uważa Pan obniżenie podatku VAT z 5% do 0% jako wystarczające w pomocy producentom pieczywa? Jeśli nie, to jakie inne działania rząd podjął w celu zapobieżenia katastrofie polskiego rynku piekarniczego?
2. Co rząd zamierza zrobić dla lokalnych producentów pieczywa, aby nie groziło im zamknięcie piekarni?
3. Czy zapoznał się Pan z listem otwartym Cechu Rzemiosł Spożywczych w Krakowie z dnia 22 sierpnia br.? Czy wystosował Pan odpowiedź na ten list? Czy rząd zgadza się z postulatem przedsiębiorców, aby ceny energii elektrycznej i gazu wykorzystywanych do produkcji pieczywa zostały obniżone w formie specjalnych taryf? Jeśli nie, to dlaczego?

Jak tylko pojawi się odpowiedź rządu, zaktualizujemy materiał.

O co proszą piekarze?

Piekarze apelują o to, aby rząd obniżył ceny gazu i energii elektrycznej w formie specjalnych taryf, pod warunkiem że ten prąd i gaz będzie wykorzystywany do wypieku pieczywa.

Jednocześnie wskazano, że 22 sierpnia br. Cech Rzemiosł Spożywczych w Krakowie skierował do Pana list otwarty przedstawiający wnioski i propozycje wyjścia z tej dramatycznej sytuacji.

List piekarzy do premiera Morawieckiego

W liście otwartym, kóry został wysłany na początku roku czytamy m.in.: "(...) drastyczne podniesienie cen chleba oraz wyrobów piekarsko-cukierniczych, jako wyrobów podstawowej potrzeby, spowoduje dalsze narastanie inflacji a problem będzie się pogłębiał. Aby powstrzymać gwałtowny wzrost cen potrzebne jest rządowe wsparcie w postaci rozszerzenia „Tarczy Antyinflacyjnej” także na małych i średnich przedsiębiorców branży piekarskiej i cukierniczej. Co do zakresu przedmiotowego takiej pomocy – chodzi głównie o uzyskanie efektu w postaci znaczącego obniżenia (nawet tymczasowego) cen gazu stosowanego w piekarniach i cukierniach do wypieku wyrobów, do poziomu analogicznego jak dla gospodarstw domowych. W ocenie rzemieślników – ceny chleba oraz wyrobów piekarsko-cukierniczych mogą stanowić (niedużym globalnie kosztem w stosunku do przewidywanych korzyści) swoistą „kotwicę” dla narastającej inflacji. Powyższy postulat jest w naszej ocenie tym bardziej racjonalny, że istnieje realna szansa, że wysokie ceny gazu na rynkach światowych mają charakter przejściowy.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum