Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Pieniądze z UE pomagają w niwelowaniu skutków pandemii

Środki z Unii Europejskiej pomagają w niwelowaniu skutków pandemii - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, powołując się na wyniki badań ws. polityki spójności. Z funduszy UE na walkę ze skutkami pandemii przeznaczono już ponad 15 mld zł.
Reklama

Wyniki badań dotyczące polityki spójności są tematem tegorocznej edycji Międzynarodowej Konferencji Ewaluacyjnej, która odbywa się w dniach 27-27 maja. Jej hasło to: "Nowa rzeczywistość. Wyzwania dla polityki spójności i ewaluacji postpandemicznych".

"Tegoroczna konferencja odbywa się w szczególnym momencie. Podsumowujemy perspektywę unijną 2014-2020 w czasie trwającej pandemii. Jednocześnie rozpoczynamy kolejną perspektywę polityki spójności 2021-2027, dlatego musimy spojrzeć w przyszłość i określić wyzwania, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć" - wskazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda otwierając XIV Międzynarodową Konferencję Ewaluacyjną.

Jak napisano w informacji, ewaluacja polityki spójności to jej obiektywna ocena na wszystkich etapach - tj. planowania, realizacji i mierzenia rezultatów. Zaznaczono, że zdobytą wiedzę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wykorzystuje w programowaniu funduszy w przyszłej perspektywie.

Zaznaczono, że pandemia COVID-19 wymusiła zmiany w metodach i technikach prowadzenia badań, zwiększając zakres stosowania technik zdalnych. Badania - jak wskazano - pokazują także, że Fundusze Europejskie w znacznym stopniu wpłynęły na rozwój społeczno-gospodarczy Polski i regionów; przyczyniły się m.in. do przyspieszenia wzrostu PKB i zatrudnienia oraz spadku bezrobocia.

Jednym z zadań realizowanych obecnie w MFiPR jest niwelowanie skutków pandemii z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej. Przypomniano, że uruchomiony przez resort Funduszowy Pakiet Antykryzysowy jest uzupełnieniem Tarczy Antykryzysowej przygotowanej przez rząd.

Wskazano, że dotychczas z funduszy unijnych na walkę ze skutkami pandemii przeznaczono ponad 15 mld zł, z czego 2 mld zł trafiło na dopłaty do wynagrodzeń pracowników. Dodano, że blisko 370 mld zł wsparło projekty dotyczące zdalnego nauczania, a 102 mln zł umożliwiły rozszerzenie zakresu platformy e-zdrowia.

Podkreślono, że wsparcie finansowe i pomoc w niwelowaniu skutków pandemii COVID-19 otrzymały także przedsiębiorstwa. Uruchomione zostały liczne programy jak specjalny fundusz pożyczkowy o wartości ponad 2,1 mld zł.

Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna po raz pierwszy została zorganizowana w 2005 roku. Wydarzenie od początku organizowane jest przed dwie instytucje zaangażowane w realizację polityki spójności w Polsce - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Tegoroczna konferencja, po raz pierwszy zostanie w całości przeprowadzona w formie online.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum