Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PIH: Projekt ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk uprzywilejowuje dostawców

Polska Izba Handlu wyraża swoje zaniepokojenie trwającymi pracami nad projektem ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi wobec dostawców tych produktów.
Reklama

Projekt ustawy wprowadza bardzo duże uprzywilejowanie podmiotów zajmujących się  produkcją spożywczą i rolną w stosunku do podmiotów sprzedających te produkty  na każdym szczeblu dystrybucji, zarówno hurtowej jak i detalicznej, i to bez rozróżnienia wielkości tych podmiotów. Budzi to poważne wątpliwości , czy skutkiem wprowadzenia ustawy nie będzie likwidacja działalności przez część mikro i małych przedsiębiorców zajmujących się handlem detalicznym, lub pogorszenie kondycji finansowej tych przedsiębiorców i  likwidacja miejsc pracy – komentuje Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu.

Obecne przepisy regulują warunki rozwoju i ochrony konkurencji oraz zasady podejmowanej w interesie publicznym ochrony interesów przedsiębiorców, a także zasady i tryb przeciwdziałania praktykom ograniczającym konkurencję w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów.

W odniesieniu do relacji pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, są to rozwiązania kompleksowe regulujące nadzór państwa nad prawidłowym rozwojem konkurencji. Proponowana ustawa naruszyłaby spójność  powyższych uregulowań, tworząc kazuistyczne prawo dla wąskiej grupy przedsiębiorców – dostawców produktów spożywczych i  to  niezależnie do pozycji rynkowej takiego przedsiębiorcy – dodaje Nowakowski.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum