Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Piotr Adamczak, Solidarność Biedronka: Postulujemy 35-godzinną przerwę od pracy

- Nie umiemy sobie tego wyobrazić – jak można zaczynać pracę kwadrans po północy w niedziele czy po dniu świątecznym? To kłóci się z ideą wolnej niedzieli - mówi w rozmowie z portalem dlahandlu.pl Piotr Adamczak, przewodniczący Solidarności w Biedronce.
Reklama

Jak pracownicy przyjęli informacje o wprowadzeniu, w związku z zakazem handlu w niedziele, nocnych zmian w wybranych lokalizacjach?

Piotr Adamczak: Jak można się spodziewać, nastroje wśród kadry nie są dobre. Nie umiemy sobie tego wyobrazić – jak można zaczynać pracę kwadrans po północy w niedziele czy po dniu świątecznym? To kłóci się z ideą wolnej niedzieli, czasem spędzonym z rodziną. Rozczarowanie jest tym większe, że inne sieci nie mają takich pomysłów. 21 lutego odbędzie się spotkanie wszystkich organizacji związkowych działających w Biedronce, na którym uzgodnimy wspólne stanowisko pracowników w związku z aneksami do regulaminu pracy. Po nim wystosujemy oficjalne pismo do zarządu.

W niedawnym wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej dyrektor personalny Biedronki, Jarosław Sobczyk, mówił, że nocna zmiana nie obejmie wszystkich lokalizacji. Co więcej, gdzieniegdzie już się tak pracuje…
Tak, to prawda. Nie mówi się jednak o tym, że pracownicy skarżą się na taki tryb pracy. Kiepska komunikacja uniemożliwia dogodny dojazd do pracy, a warto odnotować, że niektórzy z pracowników są przenoszeni do sklepów w znacznej odległości od miejsca zamieszkania. Pracownice często boją się wracać do domu w nocy.
Praca w niedziele, poza aspektem prawnym (ustawa) i biznesowym ma także wymiar społeczny. Pracownikom potrzebny jest odpoczynek, jesteśmy przeciążeni pracą.

Co proponują związkowcy?

Proponujemy następujący zapis: „Za pracę w niedziele i święta uważa się pracę od godziny 24 w sobotę do godziny 5 rano w poniedziałek oraz od godziny 24 w dniu poprzedzającym święto i 5 rano w dniu po święcie”. Postulujemy 35-godzinną przerwę od pracy.

Czy wprowadzając zakaz handlu w niedziele ustawodawca nie zrobił pracownikom handlu niedźwiedziej przysługi? Może trzeba było rozwiązać tę kwestię zmianami w kodeksie pracy?

Nie. Stoimy na stanowisku, że niedziela powinna być wolna. Proszę spojrzeć na inne kraje UE. W Niemczech w niedziele jest tzw. dzień ciszy, nie handluje się. Gastronomia, owszem, działa, ale handel ma wolne. W Belgii markety są czynne nie dłużej niż do 18 i nikomu to nie przeszkadza. A więc można i da się.

A zwolnienia i zapaść gospodarki, którą wieszczą ekonomiści? Wciąż jesteśmy krajem ,,na dorobkku"...
Zwolnienia w sytuacji, gdy w handlu brakuje pracowników? Biedronki też dotyczy ten problem. Proszę mi wierzyć, że wolna niedziela mogłaby pomóc rozwiązać ten problem sieciom. I to z zyskiem.

Odważne stwierdzenie…

Ale prawdziwe. W Biedronce jest za mało pracowników. Nie ma płynności przepływu klientów i towarów, półki bywają puste, bo nie ma komu rozładować towarów. Zna Pani sytuację, w której na sześć kas czynna jest jedna i tworzy się gigantyczna kolejka? To codzienność Biedronki. Gdyby sieć zainwestowała w pracowników, jej sprzedaż byłaby znacznie wyższa. Przeczytałem komentarz odnoszący się do wyników Biedronki za miniony rok – „Biedronka wie, jak się robi handel” i uznałem go za żart. Otóż - nie wie. Poprawa płynności, w mojej ocenie, mogłaby dać sieci dodatkowe miliardy obrotów rocznie. Bez handlu w niedziele. 

To może chociaż z tegorocznych podwyżek jesteście Państwo zadowoleni?

Nie jesteśmy. Stawki podstawowe nie wzrosły, a kryteria oceny pracowniczej, od których zależy premia, są często subiektywne i mogą być nawet zmieniane przez kierowników regionu. Biedronka wywiera zbyt dużą presję na pracowników na każdym szczeblu.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (4)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum