Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PIP rusza w Polskę. Skontroluje pracę sklepów

18 stycznia 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, na którym zaakceptowany został program działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2022 oraz lata 2022-2024.
Reklama

Rada, przyjmując program działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2022 oraz lata 2022-2024, zaleciła m.in. zwrócenie uwagi na spadającą z roku na rok liczbę planowanych kontroli i podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie tego zjawiska. Jednocześnie członkowie Rady w swoich zaleceniach uznali, że należy pilnie wzmocnić Państwową Inspekcję Pracy kadrowo oraz finansowo, co jest niezbędne do wypełnienia zadań planowanych na najbliższe lata.

350 kompleksowych kontroli sieci handlowych

Inspekcja skupi się m.in. na nadzorowaniu handlu. Łącznie zaplanowano 350 kompleksowych kontroli sieci handlowych.

PIP zapowiada, że kontrole będą miały charakter kompleksowy, a ich celem będzie dokonanie oceny przestrzegania przepisów z zakresu prawnej ochrony pracy oraz technicznego bezpieczeństwa.

 - W związku z nieprawidłowościami ujawnionymi w latach poprzednich, szczególna uwaga zostanie skierowana m.in. na: prace transportowe, respektowanie obowiązujących norm w zakresie ręcznego przemieszczania ciężarów; magazynowanie; bezpieczeństwo eksploatacji instalacji i urządzeń technicznych; stan oraz wyposażenie obiektów i pomieszczeń pracy, a także zaplecza socjalnego. W zakresie prawnej ochrony pracy kontrole obejmą w szczególności zasadność oraz prawidłowość wykonywania pracy zarobkowej w ramach umów cywilnoprawnych, przestrzeganie przepisów o czasie pracy oraz wypłacie wynagrodzeń i świadczeń ze stosunku pracy. Kontrole ukierunkowane na ocenę stopnia przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzone od 1999 r. wskazują, iż zarówno nasilenie, jak i charakter nieprawidłowości ulega zmianom w perspektywie długookresowej, pod wpływem czynników społeczno-ekonomicznych - czytamy w dokumencie PIP.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum