Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PKB spada bo Polacy coraz mniej kupują, a firmy mniej produkują na magazyn

PKB w Polsce zwiększył się w 2022 r. o 4,9%, wobec wzrostu o 6,8% w 2021 r. – wynika z danych GUS. Dane o PKB są odzwierciedleniem spowolnienia wzrostu aktywności gospodarczej związanego z niższą konsumpcją prywatną i spożycia publicznym. Jednocześnie dynamika wzrostu gospodarczego w ub. r. była podbijana przez wyższe niż w 2021 r. eksport netto i inwestycje.
Reklama
  • W IV kw. 2022 r. realna dynamika PKB ukształtowała się na poziomie 2,3-2,4% rok do roku, wobec 3,6% w III kw.
  • Głównym powodem obniżenia rocznego tempa wzrostu gospodarczego był niższy wkład spożycia prywatnego.
  • Zgodnie ze scenariuszem Credit Agricole, dynamika polskiego PKB w 2023 r. wyraźnie obniży się, jednak pozostanie ona dodatnia.

Spadek konsumpcji zahamował wzrost PKB w IV kw. 2022 r.

Na podstawie opublikowanych przez GUS danych Credit Agricole oszacował, że w IV kw. 2022 r. realna dynamika PKB ukształtowała się na poziomie 2,3-2,4% rok do roku, wobec 3,6% w III kw.

Głównym źródłem obniżenia rocznego tempa wzrostu gospodarczego pomiędzy III kw. a IV kw. był niższy wkład spożycia prywatnego (-0,8 pkt. proc. w III kw. wobec 0,5 pkt. proc. w III kw.). Dynamika konsumpcji zmniejszyła się do ok. -1,5% r/r w IV kw. z 0,9% w III kw.

„Spadek spożycia prywatnego w ujęciu rocznym był spójny z naszymi oczekiwaniami i został odnotowany po raz pierwszy od I kw. 2021 r. Czynnikami ograniczającymi konsumpcję były spadek realnego tempa wzrostu funduszu płac w warunkach wysokiej inflacji, słabe nastroje konsumenckie, podwyższona niepewność oraz wygasanie odłożonego popytu” – podaje Credit Agricole.

Drugim czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia rocznej dynamiki PKB pomiędzy III kw. a IV kw. był niższy wkład zmiany zapasów, który zmniejszył się w IV kw. do 1,6 pkt. proc., wobec 2,2 pkt. proc. w III kw.

„Niemniej jednak, podobnie jak w III kw., przyrost zapasów pozostał głównym źródłem wzrostu PKB w Polsce w IV kw. Wysoki wkład zapasów jest zastanawiający w świetle napływających w ostatnich miesiącach wyników badań koniunktury (m.in. indeksów PMI), które wskazywały na to, że firmy redukowały zarówno stan zapasów wyrobów gotowych, jak i środków produkcji” – zwraca uwagę Credit Agricole.

Spowolnienie wzrostu gospodarczego w 2023 r. z „miękkim lądowaniem”

Dzisiejsze dane o PKB stanowią wsparcie dla naszego scenariusza „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki – informuje Credit Agricole.

Zgodnie z tym scenariuszem dynamika polskiego PKB w 2023 r. wyraźnie obniży się, jednak pozostanie ona dodatnia.

„Uważamy, że wraz z oczekiwanym przez nas spadkiem inflacji konsumpcja ponownie zacznie rosnąć w ujęciu r/r. Oczekiwana przez nas poprawa globalnej koniunktury będzie stanowić wsparcie dla eksportu i polskiego wzrostu gospodarczego.

Zgodnie z opublikowanymi wynikami badań koniunktury przedsiębiorstw („Szybki monitoring NBP”), poprawiły się względem poprzedniej edycji raportu oczekiwania firm dotyczące perspektyw inwestycji w horyzoncie do końca br.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum