Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PKN Orlen przejmuje kontrolę nad Ruchem. Piotr Regulski prezesem

PKN Orlen przejmuje kontrolę nad Ruch i obejmuje 65 proc. akcji spółki. To efekt decyzji Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Ruchu o podwyższeniu kapitału zakładowego, co wiąże się z emisją nowych akcji - podał koncern. Przekazał, że pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank. W środę stanowisko prezesa obejmie Piotr Regulski, dotychczas członek zarządu spółki. Do zarządu Ruchu wszedł Bartosz Bielak, związany z Orlenem od połowy 2020 roku, wcześniej wiceprezes Famuru ds. strategii i rozwoju.

Reklama

"Jesteśmy poważnym inwestorem, otwieramy kolejny rozdział w historii spółki Ruch obejmując wyłącznie nowe akcje wyemitowane przez spółkę. Dzięki przejęciu kontroli możemy już wykorzystać pewne synergie, które wzmocnią spółkę i równolegle wprowadzą nasz biznes detaliczny na wyższy poziom" - powiedział, cytowany we wtorkowym komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zapowiedział, że na bazie spółki Ruch, płocki koncern chce m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe.

"Poprzez efektywne wykorzystanie aktywów Ruch i Grupy Orlen znacząco wzbogacimy naszą ofertę, na czym niewątpliwie skorzystają klienci, a także nasi akcjonariusze" - ocenił Obajtek.

PKN Orlen podkreślił, że segment detaliczny w Polsce ma olbrzymi potencjał. Według płockiego koncernu, widać to na przykładzie jego wyników, gdzie "tylko w trzecim kwartale br. ten obszar wypracował rekordowy zysk EBITDA na poziomie 1 mld zł". Jak zaznaczył PKN Orlen, plany rozwoju biznesu detalicznego wpisują się jednocześnie w trendy w Europie Środkowo-Wschodniej. "Na tym rynku widoczne jest zwiększenie konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych" - zauważył płocki koncern. Zaznaczył, że przeprowadzone przez niego analizy rynkowe "wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch".

PKN Orlen przypomniał, że złożył spółce Ruch warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki już 11 kwietnia 2019 r., a decyzję tę poprzedziło badanie due diligence i "wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych". "Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych, co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez PKN Orlen" - wyjaśnił płocki koncern.

Dodał, iż w międzyczasie powstał szczegółowy Plan Restrukturyzacji spółki Ruch oraz wynegocjowano umowę inwestycyjną z pozostałymi partnerami w tym przedsięwzięciu. "Zawarcie umowy inwestycyjnej w czerwcu br. oraz wydanie przez prezesa UOKiK zgody na objęcie przez PKN Orlen kontroli nad Ruch umożliwiło kontynuację procesu" - podkreślił płocki koncern. Wspomniał zarazem, że prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów spółki Ruch z wierzycielami w listopadzie - w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych - "stanowiło ostatni warunek i otworzyło dla PKN Orlen drogę do finalizacji transakcji".

Informując w kwietniu 2019 r. o złożonej ofercie finansowania w związku z zamiarem przejęcia pakietu 100 proc. akcji spółki Ruch, PKN Orlen podawał m.in., że zakłada wykorzystanie synergii pomiędzy dotychczasowym modelem biznesowym Ruchu, a dynamicznie rozwijającym się własnym segmentem. Zastrzegał przy tym, że sfinalizowanie oferty będzie zależeć od decyzji wierzycieli Ruchu oraz pozostałych podmiotów zaangażowanych w proces. Koncern przypominał też, że jego strategia obejmująca m.in. rozwój oferty pozapaliwowej, w tym również w ramach formatów funkcjonujących poza stacjami paliw, jest podobna do działań podejmowanych na rynkach zagranicznych np. przez. MOL i Circle-K.

W czerwcu tego roku PKN Orlen oznajmił, że zgodnie z umową inwestycyjną ma stać się akcjonariuszem większościowym spółki Ruch pakietem 65 proc., a pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank. "Dodatkowo Alior Bank zobowiązał się do umorzenia wierzytelności RUCH w wysokości 87,5 mln zł" - informował wówczas płocki koncern. Podawał zarazem, że warunkiem realizacji transakcji będzie prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów Ruch z wierzycielami w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych.

"Częścią umowy inwestycyjnej jest Plan Restrukturyzacji Ruch, który opiera się na dwóch kluczowych założeniach: rozwoju spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG oraz rozwoju usług kurierskich, przy optymalizacji dotychczasowej działalności" - podkreślał w czerwcu PKN Orlen.

W połowie listopada płocki koncern ogłosił, że finalizuje przejęcie spółki Ruch, a w ramach wykonania układu zostały spłacone wierzytelności, które stanowiły ostatni element procesu. Wtedy też zapowiedział, że jeszcze w listopadzie odbędzie się Walne Zgromadzenie Ruchu, "na którym zostaną wyemitowane nowe akcje i Orlen stanie się, zgodnie z podpisaną w czerwcu tego roku umową akcjonariuszem większościowym Ruchu z pakietem 65 proc.".

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum