Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PKO BP: obostrzenia przełożą się na 10-proc. spadek sprzedaży detalicznej

Obostrzenia wprowadzone w listopadzie przełożą się na pogłębienie spadków sprzedaży detalicznej do blisko -10 proc. rdr - prognozuje PKO BP, odnosząc się do danych GUS. Bank szacuje, że w IV kwartale br. PKB spadnie o 4,9 proc. r/r , a w całym roku 2020 - o 3,3 proc.
Reklama

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2020 r. spadła o 2,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,1 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących spadła w ubiegłym miesiącu o 2,1 proc. rdr.

Jak wskazują analitycy PKO Banku, najgłębsze spadki odnotowano w przypadku sprzedaży paliw oraz odzieży i obuwia (odpowiednio - 13,4 proc. r/r oraz -9,7 proc. r/r). Zaznaczają, że wyniki te są spójne za spadkiem mobilności ludności obserwowanym w październiku. "Konsekwencją silnego wzrostu zakażeń koronawirusem był spadek liczby podróży oraz czasu spędzanego w lokalizacjach handlowych (jak wskazują dane Google oraz Polskiej Rady Centrów Handlowych). Spadek ten został jeszcze pogłębiony na początku listopada przez zamknięcie większości sklepów w centrach handlowych" - czytamy.

Analitycy zauważyli, że w październiku wzrost sprzedaży odnotowano w jednostkach handlujących meblami, rtv, agd (o 11,9 proc.) oraz farmaceutykami, kosmetykami, sprzętem ortopedycznym (o 1,3 proc.). Dodano, że w październiku widoczny był, podobnie jak podczas wiosennego lockdownu, wzrost wartości sprzedaży przez internet (+9,1 proc. w ujęciu nominalnym). Jej udział zwiększył się z 6,8 proc. we wrześniu do 7,3 proc. w październiku jednak wciąż był niższy niż 11,9 proc. w kwietniu.

"Zaostrzenie obostrzeń w listopadzie przełoży się na pogłębienie spadków sprzedaży, wg naszego wstępnego szacunku, do blisko -10 proc. r/r. Planowane ponowne otwarcie sklepów 28 listopada sugeruje, że obecnie znajdujemy się w dołku aktywności zakupowej. W miarę otwierania jednostek handlowych i przy stabilizacji/spadku liczby potwierdzonych nowych zakażeń kluczowy dla handlu sezon przedświąteczny ma szansę się rozkręcić. Zakładamy jednak, że dynamika sprzedaży detalicznej w ujęciu rok do roku będzie ujemna przez cały IV kw. 2020" - prognozują.

Jak zauważyli, produkcja budowlano montażowa w październiku spadła o 5,9 proc. r/r po spadku o 9,8 proc. r/r we wrześniu. "Dane wskazują na relatywnie lepsze wyniki inżynierii i robót budowlanych specjalistycznych (odpowiednio - 4 proc. r/r oraz - 1,8 proc. r/r) niż wznoszenia budynków. W naszej ocenie odmrożenie inwestycji samorządowych może się w najbliższym czasie przełożyć na poprawę wyników budownictwa" - napisali.

Wskazali, że dane wpisują się w scenariusz wzrostu gospodarczego, i ożywienia w kształcie "niesymetrycznego W" lub "Vu". "Aktywność konsumentów prawdopodobnie osiągnie lokalny dołek pod koniec listopada, a przeciwwagą dla niej pozostanie sektor produkcyjny. Biorąc pod uwagę napływające dane szacujemy, że PKB w IV kw. 2020 spadnie o 4,9 proc. r/r (co w całym roku 2020 da spadek o 3,3 proc.).

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum