Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PKO BP: Spadek PKB w IV kw. będzie płytszy niż wiosną

W IV kwartale br. recesja będzie miała drugie dno, ale dzięki dobrej kondycji przemysłu będzie ona płytsza niż spadki wiosenne - napisali analitycy PKO BP, komentując dane GUS o produkcji przemysłowej w październiku.
Reklama

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 1,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 3,2 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w październiku wzrosła rdr o 3,8 proc., a mdm wzrosła o 1,6 proc.

Według analityków PKO BP, dane potwierdzają, że przemysł wszedł w drugą falę pandemii w dobrej kondycji. "Podtrzymujemy naszą ocenę, że eksport jest nadal kluczowy dla aktywności krajowego przemysłu. Struktura branżowa produkcji także to potwierdza: największe wzrosty odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych, elektronicznych, czy w przemyśle meblarskim" - zaznaczyli.

Wskazali, że dane o wysokiej częstotliwości (m.in. zużycie en. elektrycznej, ruch drogowy w Polsce i w Niemczech) sugerują, że do połowy listopada aktywność w przemyśle nie ucierpiała istotnie mimo wprowadzania kolejnych obostrzeń.

"Wprowadzanie lub zaostrzanie lockdownów w kolejnych krajach UE na razie nie wydaje się mieć wyraźnego negatywnego wpływu na kondycję eksportu" - ocenili.

Według PKO BP, restrykcje nałożone na aktywność części branż usługowych spowodują jednak, że spadek PKB w IV kwartale br. pogłębi się w stopniu większym, niż do tej pory szacowaliśmy. "Recesja będzie miała zatem drugie dno, ale dzięki dobrej kondycji przemysłu będzie ono płytsze niż to wiosenne" - podali analitycy.

"Biorąc pod uwagę napływające dane szacujemy, że PKB w IV ka. 2020 spadnie o 4,9 proc. rdr, co w całym roku 2020 da spadek o 3,3 proc. " - dodali.

Eksperci banku PKO wskazali ponadto, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu w październiku spadły o 0,4 proc. rdr, a struktura inflacji PPI nadal sugeruje deflacyjne tendencje dla cen towarów.

W ich ocenie, dane z przemysłu za październik są neutralne dla RPP i pozytywne z punktu widzenia oceny kondycji gospodarki. "Stabilizacja liczby zakażeń pozwala wierzyć w stopniowe łagodzenie obostrzeń od grudnia, co naszym zdaniem minimalizuje szanse na dalsze obniżki stóp procentowych i ogranicza głębokość drugiego dna recesji" - wskazali.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum