Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PKO BP: szczyt inflacyjny może przesunąć się na drugą połowę roku

Ze względu na utrzymującą się silną presję na dalszy wzrost cen surowców i żywności, szczyt inflacyjny może się przesunąć z czerwca-lipca na II połowę roku. RPP powinna rozważyć czy będzie kontynuować podwyżki stóp po wakacjach w sierpniu - ocenił bank PKO BP
Reklama

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe NBP o 75pb, w tym stopę referencyjną do poziomu 6,0 proc. "Po raz pierwszy od lutego decyzja RPP wpisała się w rynkowe oczekiwania" - ocenili analitycy PKO BP. Ich zdaniem do dziewiątej z rzędu podwyżki Radę "skłoniła" rosnąca inflacja, która "po raz pierwszy od danych za styczeń wpisała się (...) w rynkowe oczekiwania". Według PKO BP podwyżka jest motywowana "koniecznością zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych".

"Ze względu na utrzymującą się silną presję na dalszy wzrost cen surowców (m.in. ropa) i żywności nie wykluczamy, że szczyt inflacyjny może się przesunąć z czerwca-lipca na II połowę roku" - skomentowali analitycy.

Przesunięcie szczytu inflacji "sugerowałoby, że albo RPP powinna rozważyć, czy jest gotowa, by kontynuować cykl podwyżek stóp po wakacyjnej przerwie w sierpniu (co pogłębi negatywny wpływ podwyżek na słabnącą aktywność gospodarczą), albo powinna zrewidować swoją politykę komunikacyjną, której osią była dotychczas deklaracja, że podwyżki stóp będą kontynuowane tak długo, jak będzie rosła inflacja" - ocenili eksperci.

PKO BP wskazał, że "pewien wpływ" na kolejnych ruchy RPP mogą mieć decyzje innych banków centralnych w regionie. "W Czechach, obejmujący od lipca fotel prezesa CNB A.Michl jest zwolennikiem wstrzymania się z dalszymi podwyżkami stóp" - przypomnieli analitycy. Ich zdaniem RPP "w kolejnych miesiącach" może być bliżej CNB niż MNB (Magyar Nemzeti Bank - węgierski bank centralny), którego prezes po majowej podwyżce o 50 pb podtrzymał deklarację dalszych podwyżek w drugiej połowie br.

"Z wyciąganiem ostatecznych wniosków co do dalszej ścieżki stóp trzeba się wstrzymać aż do jutrzejszej konferencji prasowej Prezesa NBP, która standardowo odbędzie się o godz. 15.00" - zaznaczono. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ drag/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum