Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PKO BP: We wrześniu wzrost płac najwyższy od marca

Wzrost płac we wrześniu był najwyższy od marca - wskazał PKO BP w komentarzu do danych GUS. Według banku istotna poprawa warunków na rynku pracy mogła zniwelować negatywny wpływ inflacji na dochody gospodarstw domowych.
Reklama

Jak podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniosło 5371,56 zł, co oznacza wzrost o 5,6 proc. rdr.; zatrudnienie w tym sektorze spadło we wrześniu o 1,2 proc.

Analitycy banku zwrócili uwagę, że we wrześniu "rynek pracy kontynuował powrót do normalności" - roczny spadek zatrudnienia wyhamował do -1,2 proc. rdr z -1,5 proc. rdr. miesiąc wcześniej. Przeciętne zatrudnienie sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w ciągu miesiąca o 17 tys. etatów wobec wzrostu o 43 tys. w sierpniu, "głównie za sprawą powrotu do pełnego wymiaru czasu pracy oraz wznowienia rekrutacji".

"Przeciętna liczba etatów w sektorze była po wrześniu o 134 tys. niższa niż w lutym i to tyle prawdopodobnie wynosi wpływ pierwszej fali pandemii na analizowany segment rynku pracy" - wskazali. Zdaniem ekspertów wrzesień był najpewniej ostatnim miesiącem, kiedy firmy wycofywały się z pierwszej fali mechanizmów chroniących miejsca pracy i zaniżających przeciętne zatrudnienie. "Zapewne skończy się więc rozdźwięk pomiędzy zmianą liczby pracujących (-155 między lutym a sierpniem) i zatrudnieniem" - wskazali.

Bank zwrócił uwagę, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło we wrześniu o 5,6 proc. rdr wobec 4,1 proc. w sierpniu, "co było sporą pozytywną niespodzianką". Wzrost płac był najwyższy od marca i "uplasował się zaledwie o 1-2 pp poniżej przedpandemicznych odczytów".

Analitycy podkreślili, że fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw wzrósł w ujęciu nominalnym o 4,4 proc. rdr po wzroście o 2,6 proc. rdr w sierpniu. "Dynamika realnego funduszu płac była dodatnia po raz pierwszy od marca i wyniosła 1,2 proc. rdr wobec -0,3 proc. rdr w sierpniu" - wskazali.

Zdaniem banku poprawa warunków na rynku pracy była we wrześniu na tyle silna, by niwelować negatywny wpływ inflacji na dochody gospodarstw domowych, co jest dobrą wróżbą dla konsumpcji. "Po spadku o 10,9 proc. rdr w II kw. 2020 r., konsumpcja w III kw. 2020 zwiększyła się o ok. 2 proc. rdr." - oszacowali.

Według banku w kolejnych miesiącach druga fala zachorowań na Covid-19 może mieć negatywny wpływ na rynek pracy - w ocenie ekspertów, nie będzie on jednak tak znaczący jak na wiosnę. "Spodziewamy się zaburzeń sektorowych w objętych obostrzeniami branżach związanych z kulturą i rekreacją" - ocenili. Dodali, że reakcja zatrudnienia i płac będzie tu w dużej mierze zależała od przygotowywanego obecnie wsparcia dla najbardziej dotkniętych segmentów gospodarki.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum