Płatność wyłącznie kartą zakazana. Prezydent podpisał ustawę o usługach płatniczych

Z propozycją nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i uregulowanie kwestii akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski wystąpił do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prezes Narodowego Banku Polskiego.
NBP uzasadniał konieczność wprowadzenia zmian dbałością o ochronę interesów konsumentów. W badaniach prowadzonych w innych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) podczas trwania pierwszej fali epidemii pojawiły się sygnały, że płatnicy w sklepach spotykali się z odmową przyjmowania banknotów.
„Celem NBP jest także wprowadzenie w życie rozwiązań, które zagwarantują, że znaki pieniężne emitowane przez NBP będą powszechnie akceptowane jako prawny środek płatniczy na terenie Polski zarówno, w płatnościach detalicznych za codzienne zakupy, jak i przy regulowaniu wszelkich naszych zobowiązań finansowych. Oczywiście wybór formy płatności – gotówkowa lub elektroniczne instrumenty płatnicze – należy pozostawić Polakom. O zagwarantowanie tej właśnie swobody wyboru chodzi NBP” – powiedział prof. Adam Glapiński, podczas prezentacji wyników badań zwyczajów płatniczych Polaków w maju 2021 r.
Z badania prowadzonego przez Narodowy Bank Polski wynikało, że około 49 proc. transakcji gotówkowych zostało zrealizowanych przez osoby posiadające karty płatnicze w miejscach wyposażonych w terminal płatniczy. Osoby te, mimo możliwości zapłaty kartą (posiadanie karty i obecność terminala), wybrały transakcje gotówkowe z uwagi na osobiste preferencje.
Zgodnie z ustawą, obowiązek przyjmowania gotówki nie będzie stosowany w sprzedaży przez internet, w miejscu samoobsługowym bez obecności personelu, w trakcie imprezy masowej, o ile zamieszczono taką informację w regulaminie, a także powyżej ustalonego limitu jednorazowej transakcji. Sprzedawca nie będzie mógł pobierać dodatkowej opłaty za płatność gotówką.