Reklama
Partnerzy portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Płatność wyłącznie kartą zakazana. Prezydent podpisał ustawę o usługach płatniczych

28 września 2021 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Celem ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski – podała Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy wejdą w życie w 30 dni od ich ogłoszenia.
Reklama

Z propozycją nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i uregulowanie kwestii akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski wystąpił do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prezes Narodowego Banku Polskiego.

NBP uzasadniał konieczność wprowadzenia zmian dbałością o ochronę interesów konsumentów. W badaniach prowadzonych w innych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) podczas trwania pierwszej fali epidemii pojawiły się sygnały, że płatnicy w sklepach spotykali się z odmową przyjmowania banknotów.

„Celem NBP jest także wprowadzenie w życie rozwiązań, które zagwarantują, że znaki pieniężne emitowane przez NBP będą powszechnie akceptowane jako prawny środek płatniczy na terenie Polski zarówno, w płatnościach detalicznych za codzienne zakupy, jak i przy regulowaniu wszelkich naszych zobowiązań finansowych. Oczywiście wybór formy płatności – gotówkowa lub elektroniczne instrumenty płatnicze – należy pozostawić Polakom. O zagwarantowanie tej właśnie swobody wyboru chodzi NBP” – powiedział prof. Adam Glapiński, podczas prezentacji wyników badań zwyczajów płatniczych Polaków w maju 2021 r.

Z badania prowadzonego przez Narodowy Bank Polski wynikało, że około 49 proc. transakcji gotówkowych zostało zrealizowanych przez osoby posiadające karty płatnicze w miejscach wyposażonych w terminal płatniczy. Osoby te, mimo możliwości zapłaty kartą (posiadanie karty i obecność terminala), wybrały transakcje gotówkowe z uwagi na osobiste preferencje.

Zgodnie z ustawą, obowiązek przyjmowania gotówki nie będzie stosowany w sprzedaży przez internet, w miejscu samoobsługowym bez obecności personelu, w trakcie imprezy masowej, o ile zamieszczono taką informację w regulaminie, a także powyżej ustalonego limitu jednorazowej transakcji. Sprzedawca nie będzie mógł pobierać dodatkowej opłaty za płatność gotówką.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum