Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Po cukrze przyszedł czas na... ocet. Kolejny towar deficytowy?

W ostatnich tygodniach jednym z najważniejszych tematów dla opinii publicznej był brak cukru w sklepach. Okazuje się, że wkrótce na półkach może zabraknąć kolejnego produktu. Chodzi o ocet.
Reklama

Ocet jak cukier?

Mieliśmy już w tym roku wzmożony popyt na olej, masło oraz cukier. Teraz media donoszą, że coraz trudniej kupić ocet w sklepach. Hurtownicy przyznają, że zapotrzebowanie na ten produkt ostatnio znacząco wzrosło. Pojawiają się głosy, że ocet trzeba będzie reglamentować. Czy produkt podzieli los cukru, a jego cena gwałtownie wzrośnie?

Kupujemy więcej cukru i octu a wiec ceny idą w górę

Ocet, podobnie jak cukier oraz sól, przydaje się przy przygotowywaniu przetworów na zimę. W czasach galopującej inflacji oraz niepewności związanej z kryzysem energetycznym, zakupowe decyzje Polaków wydają się być podyktowane przezornością i rachunkiem ekonomicznym. Ale każdy kij ma dwa końce. Wzmożone zapotrzebowanie na niektóre towary winduje ich cenę oraz wzmaga paniczne i irracjonalne zachowania konsumentów.


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy okazji wiadomości o brakach cukru w sklepie przypomniał, że reglamentacja towaru jest dozwolona tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zaapelował także do klientów sklepów, aby myśleli racjonalnie i unikali zakupów "na zapas", w przypływie emocji.

 

Polacy kontra inflacja

W lipcu inflacja wyniosła 15,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc. Ceny żywności wzrosły o 0,6 proc. mdm, czyli w zbliżonym tempie jak w czerwcu, ale wolniej niż kwietniu i maju. Z kolei nośniki energii podrożały o 1,6 proc. mdm, najprawdopodobniej wskutek dalszego wzrostu cen opału (głównie węgiel).

Sprawdź ceny żywności w Koszyku Cenowym!

Zdaniem analityków ING w 2023 r. ceny konsumpcyjne mogą nadal rosnąć w dwucyfrowym tempie.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum