Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Podniesienie progu kradzieży o 300 zł zachętą dla zawodowych złodziei?

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji negatywnie ocenia przyjętą przez Komisję Nadzwyczajną do Spraw Zmian w Kodyfikacjach poprawkę do projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, podwyższającą próg pomiędzy kradzieżą stanowiącą wykroczenie a kradzieżą będącą przestępstwem z 500 zł do 800 zł.
Reklama

Renata Juszkiewicz, prezes POHiD komentuje: "Z perspektywy branży handlowej podwyższenie progu aż o 300 zł będzie zachętą dla przestępców, zwłaszcza w warunkach pogarszającej się sytuacji ekonomicznej z powodu wysokiej inflacji, gdy pokusa łatwego zarobku staje się coraz silniejsza. Apelujemy do Senatu RP o rezygnację z wdrożenia proponowanej zmiany z uwagi na konsekwencje dla przedsiębiorców w postaci wzrostu skali kradzieży w placówkach handlowych. Uważamy, iż podniesienie progu kradzieży o 300 zł stanowi w okresie kryzysu, jaki dotyka wielu uczciwych Polaków, niezrozumiałą zachętę dla zawodowych złodziei i z tego powodu jest wątpliwe etycznie." 

Waloryzacja progu wykroczeń

POHID zwraca uwagę, że przedsiębiorcy branży handlowej zmagają się z problemem kradzieży dokonywanych przez grupy przestępcze, które coraz śmielej sobie poczynają, a proceder ten w ostatnim czasie zdecydowanie narasta. - Omawiana zmiana nie pomoże przedsiębiorstwom, a jedynie zachęci sprawców kradzieży do przestępczej aktywności. Niezrozumiała jest dla nas sytuacja, kiedy „waloryzuje się” próg wykroczenia znacznie powyżej wartości inflacji i buduje się dodatkową zachętę dla przestępców, kosztem uczciwych obywateli, którzy będą ponosić konsekwencje takich zmian jako przedsiębiorcy (koszty dodatkowych zabezpieczeń i ponoszonych strat) - podsumowuje prezes POHID.

Przypomnijmy, w 2021 roku policja stwierdziła ponad 24% więcej przestępstw kradzieży w sklepach niż rok wcześniej. To wzrost o blisko 44% względem 2019 roku.

Z kolei liczba wykroczeń kradzieży w sklepach wzrosła w 2021 roku o ponad 6% w porównaniu z 2020 rokiem. 4 na 5 takich sytuacji miało miejsce w placówkach wielkopowierzchniowych.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum