Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Podział Emperii ułatwi jej rozwój poprzez fuzje, zwiększy przejrzystość

Emperia Holding zamierza przenieść do spółki P1 działalność deweloperską i wprowadzić tę spółkę na GPW. W ocenie analityków podział Emperii będzie korzystny, zwiększy przejrzystość spółki i ułatwi jej rozwój poprzez fuzje i przejęcia. O godz. 16.40 kurs Emperii rośnie o 1,97 proc. do 72,6 zł.
Reklama

JAKUB VISCARDI, ANALITYK DM IDM SA: "Moim zdaniem na kurs spółki ten planowany podział ma neutralny wpływ. Akcjonariusz zamiast mieć przykładowo 10 akcji w Emperii, będzie mieć 10 akcji w Emperii i tyle samo w nowym podmiocie. Uważam, że w punktu widzenia prowadzenia biznesu wzrośnie przejrzystość spółki. Po drugie, w przyszłości możliwa będzie łatwiejsza sprzedaż któregoś z tych segmentów. Na razie spółka mówi, że chce oba biznesy rozwijać równolegle, ale wydaje mi się, że długoterminowo może to być przygotowanie do sprzedaży jednego z tych biznesów lub nawet dwóch w dłuższym terminie. Po trzecie, podział może ułatwić rozwój Emperii w przyszłości, ewentualne fuzje. Po wyłączeniu części nieruchomościowej Emperia będzie bardziej porównywalna do innych spółek detalicznych".


MAREK CZACHOR, ANALITYK ERSTE: "Z punktu widzenia akcjonariuszy Emperii to dobra informacja, bo spółka będzie bardziej przejrzysta. Łatwiej będzie o wycenę jej aktywów i ocenę jej działalności".
Emperia Holding poinformowała o zamiarze podziału spółki. Do należącej do niej spółki P1 ma zostać wniesiona całość posiadanych przez Emperię aktywów i zobowiązań związanych z segmentem nieruchomościowym grupy. W wyniku podziału dotychczasowi akcjonariusze Emperii staną się akcjonariuszami spółki P1. Zarząd zakłada, że liczba akcji otrzymanych przez akcjonariuszy w spółce P1 będzie taka sama, jak liczba akcji posiadana przez nich w Emperia Holding.
Po podziale Emperia Holding będzie koncentrowała się przede wszystkim na rozwoju działalności w obszarze handlu detalicznego, a spółka P1 na rozwoju działalności deweloperskiej.
Procedura podziału Emperii powinna zakończyć się do końca 2014 roku. Spółka P1 ma zostać wprowadzona na GPW.
Warunkiem przeprowadzenia podziału jest akceptacja projektowanych zmian przez akcjonariuszy Emperii, a także zatwierdzenie przez KNF prospektu emisyjnego spółki P1 dotyczącego emisji akcji dokonywanej w związku z podziałem.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum