Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

POHiD apeluje do rządu o zniesienie zakazu handlu w niedziele

POHID apeluje do rządu o podejmowanie działań wobec branży handlowej z uwzględnieniem skali działania sektora i konieczności planowania działań z wyprzedzeniem.
Reklama

POHiD postuluje podjęcie działań w dwóch etapach: I etap po 19 kwietnia oraz II etap w okresie odwrócenia trendu wzrostu zgonów i zachorowań.  

Działania do podjęcia od 20 kwietnia:
 
1.    Zniesienie zakazu handlu w niedziele – zwiększenie przepustowości i rozładowanie ruchu w sklepach w trakcie całego tygodnia. Utrzymanie ciągłości dostaw i miejsc pracy w handlu i u dostawców oraz pobudzenia krajowej produkcji mebli poprzez zwiększenie obrotów w sklepach meblowych.

2.    Wprowadzenie nowego limitu osób przebywających w sklepie – Dla  placówki  handlowej o powierzchni do 100 mkw. – 3 osoby na  jedno stanowisko kasowe, dla placówki handlowej o powierzchni powyżej 100 mkw. – 1 osoba na 15 mkw. powierzchni użytkowej budynku według zasad z Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dla potrzeb podatku od nieruchomości.

3.    Zniesienie ograniczeń w funkcjonowaniu marketów budowlanych z uwzględnieniem nowego limitu osób przebywających w sklepie. Działalność tej części sektora jest istotna z uwagi na asortyment konieczny na wypadek awarii w gospodarstwach domowych. Ponadto markety budowlane wspierają firmy realizujące prace remontowe, ważne dla gospodarki i utrzymania miejsc pracy.

4.    Dopuszczenie handlu detalicznego w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw., dla właścicieli lub najemców, których przeważająca działalność polega na sprzedaży detalicznej mebli, sprzętu oświetleniowego, pozostałych artykułów użytku domowego oraz sprzętu sportowego.

5.    Zniesienie ograniczeń dla funkcjonowania obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 mkw., w tym galerii handlowych, parków handlowych oraz placówek wolnostojących z uwzględnieniem nowego limitu osób przebywających w sklepie.  

6.    Przesunięcie „godziny dla seniora” na pierwsze godziny po otwarciu sklepu.

7.    Utrzymanie 1,5 m odległości w kolejce przy kasach. Sklepy wyznaczyły linie w kolejce do kas celem zachowania bezpiecznej odległości.

8.    Zapewnienie jednorazowych rękawiczek foliowych lub torebek foliowych dla klientów przed wejściem do sklepu. 

9.    Przekazanie z wyprzedzeniem informacji do branży, kiedy i jakie obostrzenia będą zniesione wraz z określeniem planowanych środków ochrony sanitarnej wymaganych do wdrożenia przez sklepy.

Działania do podjęcia w okresie odwrócenia trendu wzrostu zgonów i zachorowań:
 
10.    Zwiększenie limitu osób przebywających w sklepie. W sklepach o powierzchni do 100 mkw. – 6 osób na jedno stanowisko kasowe, w sklepach powyżej 100 mkw. – 1 osoba na 10 mkw. powierzchni użytkowej budynku według zasad z Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dla potrzeb podatku od nieruchomości oraz docelowa rezygnacja z limitów.

11.    Ograniczenie „godzin dla seniora” do jednej godziny po otwarciu sklepu oraz docelowa rezygnacja z godzin dla seniora. 

12.    Utrzymanie zasad i dotychczasowych norm bezpieczeństwa i dezynfekcji do czasu ustania pandemii.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (8)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum