Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Polacy obawiają się utraty pracy, ale są zawody, w których nie brakowało ofert

Utraty pracy rok temu obawiało się zaledwie 27,7% pracujących Polaków. Wybuch wojny w Ukrainie, inflacja oraz pogorszenie sytuacji gospodarczej spowodowały jednak, że na koniec roku odsetek ten wyniósł już 42% – wynika z raportu Gi Group. Są zawody, w których do tej pory nie brakowało ofert pracy.
Reklama
  • Badania agencji pracy Gi Group wykazały, że w ostatnich miesiącach wzrósł niepokój związany z utratą pracy. W związku z trudną sytuacją gospodarczą obawia się tego 4 na 10 Polaków.
  • Staliśmy się też mniej optymistyczni co do wynagrodzeń. Odsetek osób spodziewających się wzrostu wynagrodzeń spadł z 54,5% w styczniu do 35% w listopadzie 2022 r.
  • 76% osób, które nie są zadowolone z dotychczasowej sytuacji w miejscu pracy, aktywnie przegląda nowe ogłoszenia.

Badania agencji pracy Gi Group wykazały, że w ostatnich miesiącach wzrósł niepokój związany z utratą pracy. W związku z trudną sytuacją gospodarczą obawia się tego 4 na 10 Polaków. Są zawody, w których do tej pory pracownicy mogli czuć się bezpiecznie. Według danych z listopada ub.r. najwyższy wzrost ofert w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku odnotowano na stanowiskach dyrektor marketingu/sprzedaży (125%), specjalista ds. cyberbezpieczeństwa (96%) i analityk finansowy (65%).

Staliśmy się też mniej optymistyczni co do wynagrodzeń. Odsetek osób spodziewających się wzrostu wynagrodzeń spadł z 54,5% w styczniu do 35% w listopadzie 2022 r., przy czym podwyżek oczekują przede wszystkim osoby w wieku 18–24 lata.

W niesprzyjających okolicznościach nie pozostajemy bierni. 19% osób aktywnych zawodowo zamierza podjąć kroki, by poprawić swoją pozycję względem konkurencji i zwiększać swoje kwalifikacje. 32% Polek i Polaków zamierzało w grudniu znaleźć pracę dorywczą, a 6% zatrudnionych myśli nawet o całkowitym przebranżowieniu, przy czym w największym stopniu gotowe na zmianę są osoby przed 25 rokiem życia. Jednocześnie 14% zatrudnionych, również głównie w przedziale wiekowym 18–24 lata, planuje zmianę miejsca pracy.

Kluczowe trendy na rynku pracy w 2023 r.

Agencja rekrutacyjna Antal przeanalizowała z kolei, co czeka osoby aktywne zawodowo w nadchodzących miesiącach. Kluczową informacją płynącą z opracowania jest to, że pracodawcy nie będą w stanie zrekompensować pracownikom wysokiej inflacji. 2023 rok to także prawdopodobnie okres, w którym spodziewać się należy więcej osób poszukujących pracy. 76% osób, które nie są zadowolone z dotychczasowej sytuacji w miejscu pracy, aktywnie przegląda nowe ogłoszenia.

W toku są także prace nad ustawą, która przewiduje zarówno możliwość całkowitej pracy zdalnej, jak i hybrydowej. Nowe prawo spowoduje zmiany w sposobie świadczenia pracy przez pracowników. Autorzy opracowania wskazują też na rosnące znaczenie Metaversum jako kanału komunikacji, podnoszenie konkurencyjności pracodawców przez innowacyjność czy outsourcowanie rekrutacji nowych pracowników. Z perspektywy pracowników z kolei na znaczeniu zyskiwać będą kompetencje techniczne i umiejętności miękkie.

Stopa bezrobocia będzie stabilna

Według danych GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie 2022 r. wyniosła 5,1%, czyli tyle samo, co we wrześniu i październiku. Wcześniej przez trzy miesiące z rzędu wskaźnik utrzymywał się na poziomie 5,2%. W ujęciu wojewódzkim w listopadzie bezrobocie wzrosło w 7 regionach.

Najwyższy jego poziom utrzymywał się w województwach: podkarpackim (8,7%), warmińsko-mazurskim (8,5%) i lubelskim (7,9%). Najmniej zarejestrowanych bezrobotnych odnotowano zaś w Wielkopolsce (2,9%), Śląskiem (3,6%) oraz na Mazowszu (4,2%). Łącznie na koniec miesiąca w urzędach pracy ze statusem bezrobotnym pozostawało zarejestrowanych 800,2 tys. osób.

Według danych Eurostatu, w Unii Europejskiej (dla krajów członkowskich UE-27) stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku 2022 r. wyniosła 6,0%. Według tej samej metodologii badawczej wskaźnik w Polsce utrzymał się na poziomie 3,0%, co stabilnie utrzymuje kraj na drugiej pozycji wśród krajów Wspólnoty. Liderem zestawienia niezmiennie pozostają Czechy z wynikiem 2,1%1.

Według danych GUS przeciętne miesięczne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. wyniosło 6507,5 tys. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. wyniosło 6857,96 zł.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum