Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Polscy konsumenci nie mają wiedzy na temat ryb, handlowcy to wykorzystują

Polscy konsumenci nie mają wiedzy na temat ryb i owoców morza. Importerzy i handlowcy wykorzystują to i często wprowadzają ich w błąd. Z drugiej strony, brakuje konsumentów ryb, którzy byliby zainteresowani wysokiej jakości produktem. A jeśli już się taki znajdzie, to chciałby kupować po niskich cenach jak z Wietnamu - mówi w wywiadzie dla dziennika Metro, Jacek Taranko, pasjonat dobrego jedzenia, znawca produktu.
Reklama

Taranko podaje przykłady. - Handlowcy sprzedają „krewetki z Morza Śródziemnego”, a one przypłynęły zmrożone z Azji. Sprzedają barwenę, a tak naprawdę konsument kupuje podróbkę, rybę z wód afrykańskich bardzo podobną do barweny. Inna grupa ryb, które mają o wiele mniejsze walory gastronomiczne – dodaje.

Ekspert zwraca uwagę, że w naszym kraju, daleko od najlepszych oceanicznych łowisk, świeże ryby i owoce morza nie mogą być tanie. Morskie produkty to towar delikatny, wymaga specjalnej troski.

Jego zdaniem, w Polsce złą alternatywą są ryby z intensywnych hodowli w Chorwacji, Turcji czy Grecji. Karmione byle jak, byle czym, jak intensywnie hodowane kurczaki. - Ryby hoduje się tanio, w ciasnych klatkach. Idzie za tym stres zwierząt, a później choroby. Podaje się profilaktycznie antybiotyki, barwniki mięsa, pestycydy przeciw pasożytom, lub przeciw zarastaniu klatek przez glony, etc. – tłumaczy Jacek Taranko na łamach „Metra”.

Ponadto, obostrzenia w kwestii rybołówstwa nie są w Unii Europejskiej zbyt rygorystyczne. Ekspert przyznaje, że bałtyckie ryby są toksyczne. I tak: dziki łosoś ma największe stężenie toksyn ze wszystkich ryb bałtyckich, duży śledź bałtycki jest również bardzo toksyczny, nie najlepiej jest z dorszem.

Czytaj więcej w dzienniku "Metro".

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum