Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Polska Bezgotówkowa: ponad 63 proc. terminali zainstalowano w mniejszych miejscowościach

Ponad 63 proc. z ponad 400 tys. terminali płatniczych z Programu Polska Bezgotówkowa trafiło do mniejszych miejscowości, głównie do ośrodków turystycznych - poinformowała we wtorek Fundacja Polska Bezgotówkowa.
Reklama

Fundacja przekazała, że do końca czerwca 2021 roku w ramach programu zainstalowano ponad 407 tys. terminali do obsługi płatności bezgotówkowych; ponad 63 proc. trafiło do miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Jak poinformowano, najwięcej terminali zainstalowano w powiatach: puckim, tatrzańskim i kołobrzeskim.

Fundacja zwraca uwagę, że terminale do płatności bezgotówkowych są coraz częściej instalowane w mniejszych ośrodkach miejskich i na terenach wiejskich. Pytają o nie już nie tylko mieszkańcy takich ośrodków, ale także i turyści.

"Jako Fundacja chcemy wspierać rozwój cyfryzacji lokalnych społeczności z terenów wiejskich i małych miast. W tym obszarze stawiamy na edukację - zarówno cyfrową, jak i finansową połączoną ze współpracą, szerokim partnerstwem z instytucjami prężnie działającymi w danej okolicy. Blisko 2/3 terminali trafiających do miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców pokazuje, że Polska lokalna w pełni korzysta z możliwości, które daje im obecnie Program Polska Bezgotówkowa" - uważa prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa Grażyna Ciurzyńska.

Według Fundacji cyfryzacja obszarów mniej zurbanizowanych daje m.in. możliwość niwelowania zjawiska białych plam finansowych na mapie Polski, a w konsekwencji wpływa na wzrost gospodarczy regionów. "W miasteczku z szerokim dostępem do internetu można zainstalować terminal płatniczy, dzięki czemu sklep może oferować sprzedaż swoich produktów zarówno na miejscu, jak i wysyłkowo" - podkreślono.

Terminale instalowane w ramach Programu Polska Bezgotówkowa działają już w ponad 15 tys. miejscowości na terenie całej Polski. Najwięcej jest ich w województwach mazowieckim, śląskim, wielkopolskim i małopolskim. Najmniej z kolei w województwach opolskim, lubuskim, świętokrzyskim i podlaskim.

Do programu mogą zgłaszać się małe, średnie i mikropodmioty, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały takiej formy płatności. Uczestnicy programu otrzymają wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez rok.

Od 1 września 2018 r. program Polska Bezgotówkowa został rozszerzony m.in. o urzędy i instytucje sektora publicznego przyjmujące płatności, a które nie są przedsiębiorcami.

Fundacja Polska Bezgotówkowa została powołana w 2017 r. w związku z porozumieniem zawartym przez Związek Banków Polskich, Ministerstwo Rozwoju, Visa oraz Mastercard. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum