Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Polska w czołówce UE pod względem dynamiki PKB

Polska w dalszym ciągu plasuje się w czołówce UE pod względem dynamiki PKB - wskazało w piątek Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii odnosząc się do danych Eurostatu.
Reklama

Analitycy resortu wskazali, że według danych Eurostatu spadek polskiego PKB w trzecim kw. br. w ujęciu rocznym wyniósł 2 proc. - wyrównany sezonowo.

"Wśród krajów, dla których dostępne są dane był to drugi najlepszy wynik" - podkreślili. Litwa zanotowała w tym czasie spadek o 1,7 proc. W całej UE PKB obniżył się w trzecim kw. o 4,3 proc., a w strefie euro o 4,4 proc. - dodali.

Zgodnie z jesienną prognozą Komisji Europejskiej w 2020 r. PKB w UE zmaleje o 7,4 proc., a w strefie euro o 7,8 proc. - przypomniał resort. "Polska, z szacowanym spadkiem na poziomie 3,6 proc., nadal pozostaje w gronie krajów z najlepszymi prognozowanymi wynikami w tym roku" - zaznaczył. Wyprzedzić może nas Litwa (-2,2 proc.), Irlandia (-2,3 proc.) i Szwecja (-3,4 proc.).

Analitycy MRPiT odnieśli się też do piątkowych danych GUS ws. tzw. szybkiego szacunku PKB. Według GUS w Polsce w trzecim kwartale 2020 roku PKB spadł o 1,6 proc. rdr wobec spadku o 8,4 proc. rdr w drugim kw. br. po korekcie. Kdk PKB w trzecim kw. wzrósł o 7,7 proc.

Zdaniem MRPiT szacunki te potwierdzają, że po głębokich spadkach w drugim kwartale trzeci kwartał "przyniósł znaczne odbicie aktywności społeczno-gospodarczej".

"Szacuje się, że wynik ten jest efektem szybszej odbudowy w przemyśle i sektorze usług" - wskazał resort. Dodał, że w porównaniu do pozostałych gospodarek UE Polska w dalszym ciągu plasuje się w czołówce pod względem dynamiki PKB.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum