Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ponad 80 proc. Polaków nie chce wycofania gotówki z obiegu

Ponad 80 procent Polaków nie chce, żeby gotówka została wycofana z obiegu — informuje w poniedziałek Radio Zet, wskazując na sondaż IBRiS przeprowadzony dla rozgłośni.
Reklama

"Ponad 80 procent Polaków nie chce, żeby gotówka została wycofana z obiegu. Tylko niespełna 16 procent ankietowanych chciałoby, żeby płatności kartą, telefonem, czy zegarkiem całkowicie zastąpiły gotówkę. Co ciekawe, również młodzi Polacy są przeciwni wycofaniu banknotów i monet" - napisano w publikacji.

Płatności bezgotówkowe - Polacy nie chcą, by zastąpiły gotówkę

Jak wskazano, z sondażu wynika, że 15,8 proc. Polaków chciałoby zastąpienia gotówki płatnościami elektronicznymi. Ze stwierdzeniem, że "płatności bezgotówkowe - czyli te dokonywane kartą, telefonem, zegarkiem, powinny całkowicie zastąpić gotówkę" zdecydowanie zgadza się 3,4 proc. ankietowanych. 12,4 proc. "raczej się zgadza".

 

"O wiele więcej jest przeciwników takiego rozwiązania. W sondażu IBRIS aż 66,5 procent pytanych odpowiedziało, że +zdecydowanie się nie zgadza+ z wycofaniem gotówki. Z kolej 14,6 procent +raczej się nie zgadza+. Tylko 3,1 procent nie ma w tej sprawie zdania" - wyjaśniono.

Seniorzy i młodzi - wszyscy chcą gotówki

Dodano, że całkowitego zastąpienia płatności gotówkowych elektronicznymi nie chcą zarówno seniorzy, jak i młodzi Polacy. W grupie wiekowej 18-29 lat, 90 proc. ankietowanych nie chce wycofania banknotów i bilonu. Zwolenników całkowitego zastąpienia gotówki jest 22 proc. Wśród 60-latków, 83 proc. pytanych nie chce zastąpienia płatności gotówkowych elektronicznymi. Wśród osób powyżej 70 roku życia przeciwników wycofania gotówki jest najmniej - to 58 proc.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia Zet został przeprowadzony 03-04.02.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum