Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ponad połowa płatności kartą w Polsce to transakcje zbliżeniowe

Na koniec III kw. 2015 r. udział transakcji zbliżeniowych we wszystkich płatnościach kartami z logo MasterCard lub Maestro przekroczył połowę i osiągnął 51 proc. Ponadto, liczba kart zbliżeniowych MasterCard aktywnie używanych przez Polaków wzrosła o 35 proc., a o 89 proc. zwiększyła się liczba przeprowadzanych nimi płatności zbliżeniowych, w porównaniu do stanu rok wcześniej.
Reklama

Łączna wartość transakcji dokonanych kartami zbliżeniowymi MasterCard w Polsce wzrosła natomiast o rekordowe 91% rok do roku, a średnia wartość pojedynczej transakcji wyniosła na koniec III kw. 2015 r. ok. 35 złotych (8,92 USD).

Polska pozostaje w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o rozwój i popularność tej formy płatności bezgotówkowych. Spośród innych europejskich krajów wyprzedzają nas jedynie Czechy, gdzie odsetek transakcji zbliżeniowych z wykorzystaniem kart MasterCard wyniósł w III kwartale 2015 r. aż 72%. Inne kraje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w których płatności zbliżeniowe cieszą się rosnącą popularnością, to Węgry i Słowacja, w których co trzecia transakcja jest bezstykowa.

W ciągu ostatniego roku pięć polskich banków wdrożyło we współpracy z MasterCard usługę płatności mobilnych, uważanych za metodę płatności przyszłości, dzięki której portfel może zostać zastąpiony przez telefon. 

MasterCard działa również na rzecz usprawnień w obszarze płatności online, udostępniając kupującym w sieci rozwiązanie MasterPass, pozwalające na wygodne i bezpieczne transakcje e-commerce. 

W segmencie płatności kartowych MasterCard angażuje się nie tylko w popularyzację transakcji zbliżeniowych, ale też usługi „Płać kartą i wypłacaj” (ang. cashback), dzięki której przy płaceniu za zakupy kartą można wypłacić z kasy sklepu gotówkę o wartości do 300 zł. Według najnowszych danych NBP z września br. już ok. 85 tys. punktów handlowych i usługowych w Polsce daje możliwość skorzystania z cashback, co oznacza wzrost ich liczby o ponad połowę rok do roku.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum