Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Poprawa koniunktury w handlu, ale przewidywania są pesymistyczne

Koniunktura w handlu w I kwartale 2023 r. poprawiła się. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGTRD) zwiększyła się w ciągu kwartału o 9,3 pkt i wynosi -3,6 pkt. Pomimo wzrostu, jest niższa od średniej dla pierwszych kwartałów z ostatnich dziesięciu lat (wynosi ona 4,5 pkt) oraz od poziomu odnotowanego przed rokiem (0,3 pkt w I kwartale 2022 r.).
Reklama

Handlowcy ocenili swoją ogólną kondycję jako dobrą. Saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło 36,8 pkt. Na obecną wartość salda złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 46,7% badanych uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 43,4% za średnią, a 9,9% za słabą.

Podobnie jak w poprzednim kwartale, przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji firmy w najbliższych 6 miesiącach są pesymistyczne.

Źródło: IRG SGH
Źródło: IRG SGH

Niezmiennie, zdaniem ankietowanych, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych są ograniczone przede wszystkim przez wysokie koszty zatrudnienia pracowników, niedostateczny popyt oraz silną konkurencję w branży. Wzrosła ponadto uciążliwość kolejnego czynnika, jakim jest wysokie oprocentowanie kredytów.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum